Praktyczne rady dla użytkowników

CO SIĘ DZIEJE Z WODĄ W WASZEJ SIECI WEWNĘTRZNEJ?

Dbanie o wodę to nie tylko jej oszczędność. To również wszelkiego rodzaju czynności których celem jest kontrolowanie jej jakości. Woda wychodząca ze stacji uzdatniania wody jest wodą o bardzo dobrej jakości. Jakość ta jest kontrolowana aż do Waszego wodomierza. Woda, jako produkt spożywczy dostarczany do domów, poddawana jest licznym kontrolom i musi spełnić surowe kryteria jakościowe.

Poza waszym wodomierzem, woda wpływa do sieci wewnętrznej i jedynie od Was zależy utrzymanie jej jakości. Sieć wewnętrzna to rury, przyłącza, krany, zawory znajdujące się poza waszym wodomierzem. Jedynie mając plombę dobrej jakości i utrzymywaną w dobrym stanie zabezpieczacie jakość waszej wody.

Co może pogorszyć jakość rozprowadzanej wody? Pogorszenie wody spowodowane jest czasami przez rzeczy, które wydają się mało ważne. W rzeczywistości wszystko zależy od jakości sieci wewnętrznej i od tego czy jest właściwie utrzymywana. Powody, które mogą być przyczyną zanieczyszczenia wody w domu to m.in.:

  1. woda może podlegać procesom gnilnym w nie używanych rurach i urządzeniach (stare zawory do podlewania, stare umywalki, itd.) gdzie mnożą się bakterie,
  2. źle utrzymywana armatura oraz zamocowane na niej filtry są również sprzyjającymi miejscami do rozmnażania bakterii,
  3. podczas zmiany ciśnienia w sieci wodociągowej może nastąpić tzw. cofnięcie wody: woda zużyta (ściek) jest wtedy wciągnięta, co w konsekwencji może zanieczyścić wodociąg publiczny. Nie zostawiajcie więc w ogrodzie węża do podlewania w kałuży lub beczkach z wodą. W domu nie zostawiajcie główki prysznica w wannie pełnej wody. Zapobiegniecie w ten sposób cofaniu się wody.

JAK NAJLEPIEJ UTRZYMYWAĆ SIEĆ WEWNĘTRZNĄ?

  • Poprzez regularne czyszczenie kranów i akcesoriów – co najmniej raz na kwartał zdemontujcie i wyczyśćcie całe wyposażenie waszego systemu kranów, takiego jak filtry, napowietrzacze, elementy giętkie natrysków, itp.,
  • Nie zapomnijcie o oczyszczeniu zbiornika bojlera – dotyczy to zresztą całego wyposażenia służącego do magazynowania wody.

« wstecz | w górę