Fundusze Europejskie

Mareccy uczniowie w globalnym projekcie

Mareccy uczniowie w globalnym projekcie

Młodzi ludzie dokładają swoją kropelkę w misji ratowania zasobów wody na ziemi.
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Czy woda jest ciekawym tematem? Oczywiście! Do takiego wniosku doszli m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej  nr 2 przy ul. Szkolnej. We wrześniu dołączyli do globalnego projektu  Badacz Wody jako drużyna o nazwie Polish Drops.

– Rozpiera nas duma, że jesteśmy  badaczami wody – podkreślają uczniowie „Dwójki”.

Badacz Wody to projekt o skali międzynarodowej Global Action Plan UK. Ten program edukacyjny daje tysiącom  uczniów na całym świecie możliwość przeprowadzenia wspólnych działań  związanych z wodą na rzecz szkół i lokalnych społeczności. Wspiera młodych  ludzi w wieku od 8 do 14 lat w prowadzeniu przez nich misji ratowania  zasobów wodnych naszej planety.

– Wielokrotnie w zadaniach brały  udział całe nasze rodziny, przyjaciele i znajomi. Poznaliśmy fakty i otworzyły  nam się oczy na sprawy dotyczące troski o wodę – podkreślają Natalia Walawska i Sebastian Ferenc, uczniowie klasy 6c z „Dwójki”.

Zaznaczają, że przy okazji realizacji  projektu uczniowie nawiązują kontakty z działaczami z innych krajów np. z Hiszpanii i Włoch.

– Dzięki temu w przyszłości  może przyjdą nam do głowy jakieś międzynarodowe rozwiązania dla promowania idei rozsądnego gospodarowania wodą. Tymczasem  zdobywamy wiedzę i doświadczenie,  piszemy artykuły, recenzje, tworzymy plakaty, afisze i ulotki, przeprowadzamy wywiady, prowadzimy zajęcia dla młodszych kolegów, a także organizujemy akcje wymiany różnych przedmiotów np. zabawek, książek, odzieży – wyliczają Natalia Walawska i Sebastian Ferenc.

I dodają:

– Ogromnie cenimy sobie nasze działania w projekcie Badacz Wody. Chcielibyśmy dołożyć swoją małą kropelkę  starań i cieszyć się zdrowym życiem w czystym środowisku – podkreślają.

Uczniowie z Dwójki zapraszają na  profil na FB pod nazwą Badacz wody – Polish Drops.

– Tam na bieżąco można śledzić nasze poczynania. Gorąco zachęcamy Was do lektury naszych artykułów. Uwierzcie, że chwilami będziecie zdumieni i zaskoczeni ciekawostkami np. takim, jak: ile wody zużywa się przy produkcji czekolady, a ile do produkcji samochodu – mówią uczniowie „Dwójki”.

Ich zdaniem, projekt jest potrzebny, zwraca uwagę i uwrażliwia społeczeństwo – nie tylko młodych ludzi, ale również dorosłych, do rozsądnego gospodarowania wodą.

– Dołączcie do nas – apelują Natalia  Walawska i Sebastian Ferenc.

Na stronie www.badaczwody.pl znajduje się lista szkół, które uczestniczą w projekcie. Oprócz SP2 jest  także ekipa z Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Pomnikowej. Za wszystkich mareckich badaczy wody trzymamy kciuki!

Data publikacji: 31.08.2017