Projekt unijny

Projekt

„Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki”

 

Prowadzone na terenie Marek działania inwestycyjne pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki” są współfinansowane ze środków Funduszu Spójności w ramach realizacji zadań I osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko objęte jest wdrożenie największych w Polsce inwestycji w najważniejszych sektorach gospodarki mających kluczowe znaczenie dla rozwoju Polski.


Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko stanowi część Narodowej Strategii Spójności i jest programem, na który została przeznaczona największa część środków Unii Europejskiej w wysokości 27,9 miliarda euro (41,9% całości przyznanych Polsce środków), przy czym na priorytety realizowane w ramach ochrony środowiska przeznaczono 4,8 mld euro. 
Pozostałe środki przypadły na transport - 19,4 mld euro i na energetykę – 1,7 mld euro. Wkład krajowy do programu powinien wynieść co najmniej 9,7 mld euro.


Program, zgodnie z wytycznymi Narodowej Strategii Spójności, ma na celu poprawę atrakcyjności inwestycyjnej Polski i jej regionów. 
Jego realizacja odbywa się poprzez rozwój infrastruktury technicznej przy równoczesnej ochronie i poprawie stanu środowiska, zdrowia, zachowaniu tożsamości kulturowej i rozwijaniu spójności terytorialnej.

Stan obecny kanalizacji w Markach

Wg danych za 2009r.  stopień skanalizowania gminy Marki wynosił około 30%, co oznacza, że większa część mieszkańców wciąż nie jest podłączona do zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej. Ścieki, które nie są odprowadzane istniejącym systemem kanalizacyjnym, gromadzone są w bezodpływowych zbiornikach na terenie posesji i wywożone taborem asenizacyjnym. Istniejącym  systemem kanalizacji  objęta byłą w 2009 r. jedynie środkowa część miasta z zabudową mieszkaniową wielorodzinną (rejon ulic: Małachowskiego, Lisi Jar, Słoneczna, Promienna, Mieszka I, Rejtana, Duża, Mickiewicza, Kościuszki). Łączna długość przewodów kanalizacji grawitacyjnej, eksploatowanych przez Wodociąg Marecki,  wynosiła ok. 15,2km.

Miasto nie posiadało rozwiązań systemu zbierania i oczyszczania ścieków. Nieuregulowana gospodarka ściekowa stanowi poważne zagrożenie dla środowiska wodnego, a w szczególności wód podziemnych. Bezodpływowe zbiorniki na ścieki socjalno-bytowe wykazują zazwyczaj dużą nieszczelność i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla środowiska gruntowo-wodnego. Należy również podkreślić fakt, iż obszar miasta Marki jest zasobny w wody podziemne, których ochrona jest zasadniczym przesłaniem dla innych działań i ograniczeń aktywności gospodarczej na tym terenie. Dlatego też zadania inwestycyjne, dotyczące zarówno gospodarki odpadami, jak i gospodarki ściekowej, zostały uznane jako niezbędne dla osiągnięcia tego nadrzędnego celu.

 

Opis Projektu

 

Projektem nazywamy inwestycję „Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki”  współfinansowaną ze środków Funduszu Spójności w ramach realizacji zadań I osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko objęte jest wdrożenie największych w Polsce inwestycji w najważniejszych sektorach gospodarki mających kluczowe znaczenie dla rozwoju Polski.

Planowana inwestycja ma charakter robót liniowych i została podzielona na dwa obszary realizacyjno-zadaniowe; część południową i część północną, oddzielone naturalną granicą rzeki Długiej (zwanej Kanałem Markowskim). Projekt obejmuje budowę systemu kanalizacji na terenie miasta Marki i składa się z:

a) Kolektora sanitarnego D0,80m zlokalizowanego wzdłuż Al. Marsz. J. Piłsudskiego (od ul. Sosnowej) i dalej wzdłuż ul. Radzymińskiej aż do kolektora sanitarnego w ul. Bystrej w Warszawie. Ścieki systemem kanalizacji warszawskiej zostaną doprowadzone do Oczyszczalni Ścieków "Czajka". Kolektor o długości ok. 3,1km został wybudowany w ramach Kontraktu 1 w latach 2008-2009.

b) Kanalizacji na obszarze południowym aglomeracji miasta Marki (poniżej rzeki Długiej). Ścieki zbierane będą do odpowiednich lokalnych zlewni/pompowni sieciowych (P1 do P9) i dalej będą spływać grawitacyjnie lub będą  tłoczone do kolektora sanitarnego D0,80m.

c) Kanalizacji na obszarze północnym aglomeracji miasta Marki (powyżej rzeki Długiej). Ścieki zbierane będą do odpowiednich lokalnych pompowni sieciowych (P10 do P31, PS1 i PS2 oraz pompowni próżniowo-tłocznej PPT) i dalej tłoczone do pompowni P0, a następnie do kolektora sanitarnego D0,80m.

 

 

Uwarunkowania  budowy systemu kanalizacji

 

Przewiduje się wybudowanie na terenie miasta Marki sieci kanalizacji sanitarnej jako rozdzielczego systemu kanalizacji grawitacyjno-tłocznej. Rzeźba terenu, sąsiedztwo cieków wodnych i podział drogami komunikacyjnymi, kierunek spływu ścieków oraz założenie maksymalnego zagłębienia kanałów do 4,0m (przy większym zagłębieniu wzrastają koszty robót wynikające z konieczności odpompowania z wykopów dużych ilości wód gruntowych oraz wykonania większej ilości robót ziemnych)  powodują, że skanalizowanie miejscowości wymaga zastosowania różnych rozwiązań;

a) kanalizacja grawitacyjna z zastosowaniem pompowni sieciowych, charakteryzująca się grawitacyjnym przepływem ścieków w kanałach ze swobodnym zwierciadłem i sieciowymi pompowniami przetłaczającymi ścieki z jednej zlewni do drugiej,

b) kanalizacja ciśnieniowa charakteryzująca się ciśnieniowym odprowadzeniem ścieków z posesji, niewielkimi przydomowymi pompowniami lokalizowanymi na posesjach i siecią ciśnieniową odprowadzającą ścieki do kanałów grawitacyjnych lub przewodów tłocznych z pompowni sieciowych,

c) kanalizacja podciśnieniowa, w której przepływ ścieków wymuszony jest podciśnieniem panującym w sieci wytworzonym, przez pompy próżniowe zlokalizowane w pompowni  próżniowo-tłocznej (PPT).

Rurociągi kanalizacyjne układane będą metodą wykopową (sieć kanalizacyjna układana w wąskoprzestrzennych, szalowanych wykopach) oraz  metodą bezwykopową (na odcinkach newralgicznych związanych z układem komunikacyjnym lub dla ochrony drzew).  Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwolą na bezpieczne prowadzenie prac budowlanych przy jak najmniejszej konieczności odwodnienia miejsc prowadzenia robót oraz wyeliminują potencjalne zagrożenie infiltracji ścieków socjalno-bytowych do środowiska gruntowo-wodnego.

Łącznie przewidziano budowę ok. 155km sieci kanalizacyjnej sanitarnej (w tym ok. 31km przyłączy), 36 pompowni (w tym modernizację 2 istniejących – P0 i P20, dostosowujących je do wymagań budowanego systemu),  oraz 499 pompowni przydomowych.

Nad prawidłowym funkcjonowaniem nowo wybudowanej sieci kanalizacji sanitarnej na terenie miasta Marki będą czuwać zainstalowane na każdej pompowni sieciowej moduły rejestrujące i ostrzegające przed sytuacjami awaryjnymi (monitoring pracy system kanalizacji).

 

Finansowanie Projektu

 

Przewidziano współfinansowanie Projektu z Funduszu Spójności. W podpisanej umowie o dofinansowanie inwestycji wielkość koniecznego wkładu Unii Europejskiej (obliczonego w oparciu o tzw. lukę finansową) określono  na 68%. Pozostała część kosztów stanowi udział własny, na który skłądają się środki własne Wodociągu Mareckiego,  pożyczka zwrotna zaciągnięta w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dla Kontraktów 1 i 4a) oraz środki finansowe z kredytu komercyjnego (dla pozostałych kontraktów). Szacunkowa wartość Projektu wynosiła w chwili aplikacji o środki Unii Europejskiej ok. 202 mln PLN (bez podatku VAT). Szacowana wartość inwestycji, jak i poziom dofinansowania nie są wielkością ostateczną. Z uwagi na rozstrzyganie przetargów na wartości niższe, niż szacowano w kosztorysach inwestorskich, wielkość finansowana Projektu ulegnie zmniejszeniu, co będzie skutkowało powtórnym przeliczeniem luki finansowej.

 

Udział Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Projekcie

25.03. 2009 roku spółka Wodociąg Marecki zawarła umowę pożyczki ( nr 0011/09/FS/OWS/P) z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie przedsięwzięcia pn ,,Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki”

Kwota pożyczki według umowy wynosiła 6.938.100,00 zł. Spółka nie wykorzystała całej przyznanej sumy, tylko jej część, a dokładnie 6.761.873,89 zł.  Pieniądze przeznaczone zostały na sfinansowanie  Kontraktu nr 1 – kolektor sanitarny D 0,80m odprowadzający ścieki z Marek do aglomeracji warszawskiego systemu kanalizacji (6.683.393,89 zł) oraz na Kontrakt nr 7 czyli usługa pn ,, Inżynier dla budowy kanalizacji sanitarne na obszarze aglomeracji miasta Marki (78.480,00 zł).

 

Udział Mieszkańców w kosztach Projektu

 

Mieszkańcy (właściciele poszczególnych posesji) uwzględnieni w Projekcie nie ponoszą bezpośrednio kosztów związanych z prowadzoną inwestycją. Kanalizacja grawitacyjna  i podciśnieniowa wykonywana jest (w ramach Projektu) do granic posesji. W kanalizacji ciśnieniowej zakres robót obejmuje wykonanie przewodu ciśnieniowego do pompowni przydomowej włącznie (zlokalizowanej na posesji) oraz podłączenia elektrycznego zasilania  pompowni z budynku do szafki zasilająco-sterowniczej.

Po stronie właściciela posesji jest wykonanie przyłącza kanalizacyjnego, od granic posesji lub od pompowni przydomowej, do budynku. Zakres ten obejmuje wykonanie i uzgodnienie szkicu trasy przyłącza, zgodnie z warunkami technicznymi wydanymi przez Wodociąg Marecki, oraz wykonanie robót (fizyczne wykonanie przyłącza). Wodociąg Marecki uczestniczy w odbiorze technicznym wykonywanego przyłącza, a pozytywny odbiór  robót jest warunkiem zawarcia  umowy na odbiór ścieków. Koszty tego zakresu prac ponosi właściciel posesji.

Kontrakty

Projekt składa się z 8 kontraktów (umów) na roboty budowlano-montażowe i 5 na usługi. Wszystkie prace budowlane są realizowane w ramach Kontraktów przez Wykonawców wyłonionych w wyniku przetargów nieograniczonych przeprowadzonych zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych.

Zestawienie kontraktów na roboty budowlano-montażowe

 

Numer Kontraktu

Zakres Działania

1

Kolektor sanitarny D0,80m odprowadzający ścieki z Marek do warszawskiego systemu kanalizacji.

2

Obejmuje obszar na wschód od Al. Piłsudskiego i poniżej rzeki Długiej

3

Obejmuje obszar na zachód od Al. Piłsudskiego do ul. Słonecznej.

4

Obejmuje obszar od ul. Stawowej do ul. Cichej i obszar od ul. Zakole do ul. Słonecznej (z wyłączeniem ul. Kasztanowej)

4a

Kanał sanitarny  w ulicach: Dużej, Zimnej, Prostej, Mokrej.

5

Obejmuje obszar miasta na zachód od Al. Piłsudskiego między ul. Napoleona do ul. Dąbrowskiego, w tym ul. Kasztanowa.

5a

Obejmuje obszar na wschód od Al. Piłsudkiego miedzy ul. Lisa Kuli  a ul. Sowińskiego i Ceglaną.

6

Obejmuje obszar miasta wzdłuż ul. Granicznej i na północ od ul. Granicznej.

6a

Obejmuje obszar wzdłuż ul. Długiej, Łącznej,  Spacerowej,

 

Historia przygotowania Projektu

 

Uchwałą Rady Miasta Marki z 2006r. przyjęto, że Wnioskodawcą i Beneficjentem Projektu będzie Wodociąg Marecki Sp. z o.o. W 2007r., zgodnie z wymaganiami dla projektów współfinansowanych z Funduszu Spójności,  dla potrzeb realizacji inwestycji powołano Jednostkę Realizującą Projekt.

Prace przygotowawcze dla wybudowania systemu kanalizacji prowadzono w mieście Marki od 2000r. W oparciu o opracowaną koncepcję i wybrany wariant realizacyjny systemu rozpoczęto prace projektowe. W latach 2002-2006 opracowane zostały projekty techniczne oraz pozyskano stosowne decyzje administracyjne dla 90% przedsięwzięcia (pozostałe 10% zaprojektowano w latach 2009-2010). Przygotowano także Studium Wykonalności, będące pierwszym elementem niezbędnym do starań o współfinansowanie inwestycji z Funduszy Europejskich. Studium Wykonalności zostało poddane weryfikacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po zmianie zasad realizacji inwestycji współfinansowanych z Funduszy Europejskich i wytycznych realizacji, poprawione Studium oraz Wniosek o dofinansowanie zostały poddane weryfikacji przez Narodowy  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ostatecznie Wniosek (już jako Wniosek o potwierdzenie wkładu finansowego) został zatwierdzony w listopadzie 2009r. 24 maja 2010r. zawarto umowę między Narodowym  Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Wodociągiem Mareckim Sp. z o.o.  o dofinansowanie Projektu nr POIS.01.01.00-00-155/09  „Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki”. W styczniu 2010r. Wniosek został poddany, przed przesłaniem do Komisji Europejskiej, ocenie Inicjatywy Jaspers. Skutkowało to zmianą Wniosku, zwiększeniem wyliczonej luki finansowej oraz zwiększeniem szansy uzyskania pozytywnej  decyzji Komisji Europejskiej. W lutym 2011r. wniosek został skierowany do Komisji Europejskiej.

W dniu 25 stycznia 2012r. Komisja Europejska podjęła decyzję nr CCI2010PL161PR033 dotyczącą dużego projektu „Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki”, stanowiącego część programu operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” dla pomocy strukturalnej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności, objętego celem Konwergencji w Polsce.

Decyzja zatwierdza kwotę w wysokości 41 921 787EUR, do której ma zastosowanie poziom współfinansowania z Funduszu Spójności w projekt.

 

Realizacja rzeczowa Projektu

Na potrzeby realizacji Projekt podzielono na 8 kontraktów na roboty (Kontrakty; 1, 2, 3, 4, 4a, 5, 5a,6) oraz 5 kontraktów usługowych (pomoc techniczna – Kontrakt 9; Inżynier – Kontrakt 7, 8a, 8; promocja i informacja – Kontrakt 10).

Kluczowym elementem systemu kanalizacyjnego jest Kontrakt 1 na budowę kolektora D0,80. Kolektor będzie odprowadzał ścieki z terenu Marek do warszawskiego sytemu kanalizacji, którym dalej ścieki będą kierowane do Oczyszczalni Ścieków „Czajka”. Zachowując wszystkie wymagania proceduralne, niezbędne dla uznania kwalifikowalności wydatków (spełnienie wymagań uzyskania dofinansowania inwestycji ), podjęto decyzję o rozpoczęciu budowy kolektora D0,80m przed uzyskaniem decyzji Komisji Europejskiej. Roboty zrealizowano w okresie  13.03.2008r. – 09.04.2009r.

W okresie 07.05.2009r. do 01.04.2010r. wykonano roboty w ramach Kontraktu 4a („Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki: Etap I zadania 1 – Kanał sanitarny w ulicach ; Dużej, Zimnej, Prostej, Mokrej). Wydzielenie i realizacja tego kontraktu związana była z  budową sali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 4. Pozwoliło to na odbiór zwiększonej ilości ścieków ze Szkoły do czynnego systemu kanalizacji, bez budowania dużego i drogiego zbiornika bezodpływowego. Ścieki odprowadzane są do czynnego systemu kanalizacji z Osiedla „Horowa Góra”.

W dniu 16 września 2010r. rozpoczęły się roboty w ramach Kontraktu 3 („Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki: Zadanie V część 1, 2, 3, 4 wraz z pompowniami P4, P5, P6, P7, P9 oraz Etap I zadanie 3  i  Etap IV wraz z pompowniami P0, P19, PL1”) – w części południowo zachodniej miasta (do wysokości FOMAR-u)   oraz Kontraktu 4  („Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki: Etap I zadanie 1  wraz z pompowniami P14, P14a, P17, P18, P31”)  - w części środkowej miasta.

W dniu  3 stycznia 2011r. rozpoczęto roboty w ramach Kontraktu 2 („Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki: Zadanie I, II, III, IV wraz z pompowniami P1, P2, P3, P8”) – w części południowo-wschodniej miasta.

W dniu 13 czerwca 2011r. rozpoczęto roboty w ramach Kontraktu 5 („Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki: Etap II zadanie 1 i 2 wraz z pompowniami PPT i P20”).

W dniu 18 sierpnia 2011r. rozpoczęto roboty w ramach Kontraktu 5a („Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki: Etap I zadanie 2 wraz z pompowniami P10, P11, P12, P13, P15”).

W dniu 17 czerwca  ogłoszono przetarg na roboty w ramach Kontraktu 6 („Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki: Etap III zadanie 1,2 i 3  wraz z pompowniami od P21 do P30 i PS1 oraz Etap V”). Po kontroli postępowania przetargowego przez Urząd Zamówień Publicznych, podpisano umowę z Wykonawcą.

12 grudnia to data znacząca dla Projektu, ponieważ to właśnie w tym dniu o godzinie 12.00 w siedzibie spółki została podpisana umowa na Kontrakt 6, który obejmuje obszar miasta wzdłuż ulicy Granicznej i na północ od niej.  Ostatnim wykonawcą, który dołączył do firm realizujących projekt jest Energopol – Południe z Sosnowca. Wartość tego kontraktu wynosi ponad 30 mln PLN, a planowane jego zakończenie jest przewidziane na lipiec 2013 roku.

W dniu 25.11.2011 r.  Wodociąg Marecki podpisał umowę z Bankiem PKO BP S.A. na „Udzielanie długoterminowego kredytu inwestycyjnego na realizację przedsięwzięcia pn. Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki” w kwocie 40 mln zł. W dniu podpisania umowy  oprocentowanie wynosi  6,94%.  Spłata została rozłożona na 20 lat.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej włączył się we współfinansowanie Projektu, zawierając w dniu 30.01.2012 r. z Wodociągiem Mareckim umowę na dopłaty przez 10 lat do oprocentowania  kredytu inwestycyjnego tak, aby Wodociąg, a zatem i mieszkańcy Marek byli obciążeni niższymi kosztami finansowymi Projektu.

W dniu 27 sierpnia 2012 zakończono realizację Kontraktu nr 4 (Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki - Etap I zadanie I wraz z pompowniami P14, P14A, P17, P18, P31)

03.01. 2013 zakończono roboty budowlane w Kontrakcie nr 2, który został zakończony 01.03. 2013 roku.

W dniu 08.01. 2013 r. zakończono realizację Kontraktu nr 5 (Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki - Etap II zad. 1 i 2 wraz z pompowniami PPT i P20.

Wydzielony Kontrakt 6a:

Z uwagi na uwarunkowania gruntowo-wodne z Kontraktu 6 wyłączono dwa odcinki kanalizacji w ul. Spacerowej oraz ul. Długiej i Łącznej. Wykonawca przystąpił do realizacji prac w rejonie ulicy Długiej planowo, jednak na głębokości poniżej 3m napotkał bardzo trudne warunki gruntowo wodne – przy wykopie poniżej 3m przecina się drugą warstwę wodonośną z napiętym zwierciadłem wody, która podobnie jak w studniach artezyjskich napływa do wykopu z taką intensywnością, że nie ma możliwości odwodnienia wykopu typowymi metodami. Odwodnienie wykopu przy bardzo dużym napływie wody wymaga wiercenia licznych studni głębinowych, co z kolei ma wpływ na stabilność gruntu i okolicznych budynków, ale przede wszystkim pociąga za sobą bardzo duże nakłady finansowe przewyższające znacznie nakłady przewidziane na realizację tej części Kontraktu. W tym przypadku ilość wód opadowych i sprzyjająca aura miesięcy letnich nie ma przełożenia na problem odwodnienia wykopów. Z uwagi na powyższe problemy natury technicznej i jednocześnie mając na uwadze, że wykonanie części zachodniej zlewni  pompowni P29 jest konieczne dla umożliwienia podłączenia do systemu kanalizacji sanitarnej znaczącej liczbie mieszkańców w tym rejonie, Wodociąg Marecki nie tylko nie rezygnuje z podłączenia tego rejonu miasta, ale i  podjął działania projektowe mające na celu zmianę przyjętego rozwiązania projektowego polegające na korekcie zagłębienia kanału (wypłycenie). W związku z tym stworzony został nowy plan organizacyjny i ten odcinek został wydzielony z Kontraktu, co nie oznacza, że jest wykluczony. Wręcz przeciwnie, aktualizacja harmonogramu została zaakceptowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Aneks z dnia 31.01.2013 r. nr POIS. 01.01.00-00-155/09-02 do Umowy o dofinansowanie z dnia 24.05.2010 r. POIS 01.01.00-00-155/09-00, zmienionej Aneksem z dnia 24.01.2012 r. nr POIS. 01.01.00-00-155/09-01 Projektu „Budowa kanalizacji na obszarze aglomeracji miasta Marki” nr POIS. 01.01.00-00-155/09-00. 

05.02.2013 Wydzielony został obszar z Kontraktu 6 czyli dwa odcinki kanalizacji w ul. Spacerowej oraz ul. Długiej i Łącznej. Tym samym oznacza to rozpoczęcie realizacji Kontraktu 6 a o nazwie Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Matki: Etap III zad. 2 i 3 - Zlewnia pompowni P29 i P30 wraz z pompowniami P29A, P30A, P30B.

01.03.2013 – Zakończona została realizacja Kontraktu nr 2

29.03.2013 – Zakończono realizację Kontraktu nr 3

15.04.2013 – Zakończono realizację Kontraktu 5a

08.07. 2013 – Zakończony został Kontrakt 6

20.12.2013 - Zakończono realizację Kontraktu 8

29.12.2013 - Podpisano umowę na realizację Kontraktu 6a

15.01.2014 - Zawarto umowę nr POIS. 01.01.00-00-020/13-00 na dofinansowanie Projektu „Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji Miasta Marki – Etap II” z NFOŚiGW

06.03.2014 - Zawarto Aneks nr POIS.01.01.00-00-155/09-03 do umowy o dofinansowanie z dnia 24.05.2010r.

23.05.2014 - Ogłoszono postępowanie przetargowe na zadanie „Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji Miasta Marki – Etap II”: Zadanie 6: Modernizacja sieci wodociągowej

09.06. 2014 - Odbyła się konferencja prasowa Podsumowująca Projekt (PAP Warszawa)

30.06. 2014 - Zakończono realizację Kontraktu 10 i zakończono realizację rzeczową Kontraktu 6a

 

Kontrynuacja Projektu - Etap II

Z uwagi na długi czas przygotowania inwestycji oraz jej realizacji, w kilku obszarach miasta niezbędna okazała się rozbudowa systemu kanalizacji. Powstało dużo budynków indywidualnych oraz osiedli, którym należy umożliwić podłączenie się do zbiorczego systemu kanalizacji. Rozwiązaniem problemu jest inwestycja „Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki – Etap II”, czyli konsekwentna kontynuacja podejmowanych wcześniej zadań.

Podpisana umowa na Etap II

15.01.2014r. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w Warszawie została podpisana umowa POIS.01.01.00-00-020/13-00 na dofinansowanie projektu pn. „Budowa kanalizacji na obszarze aglomeracji miasta Marki – Etap II”. Oznacza to dalszą rozbudowę kanalizacji sanitarnej, wybudowanej w ramach dotychczas realizowanego projektu unijnego. Umowę podpisano na wartość prawie 31 mln zł netto, gdzie dofinansowanie z Unii Europejskiej będzie wynosiło ponad 15,5 mln zł. Zakres rzeczowy obejmuje nie tylko rozbudowę sieci kanalizacyjnej o ponad 30 km, ale również modernizację starej sieci kanalizacyjnej (ponad 2 km) i wodociągowej (prawie 5 km). Zakończenie Etapu II Projektu planowane jest na połowę 2015 r. W wyniku rozbudowy planuje się podłączenie ponad 3,5 tyś. mieszkańców.

« wstecz | w górę