Decyzja Wód Polskich

Decyzja Wód Polskich

Regulator dla branży wodnokanalizacyjnej zaakceptował wniosek taryfowy naszego przedsiębiorstwa.
Taryfy WM znalazły się pod lupą Wód Polskich
Taryfy WM znalazły się pod lupą Wód Polskich
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 3 minuty

Zmieniają się taryfy Wodociągu Mareckiego. Od 2 września odbiorca indywidualny zapłaci 4,99 zł netto (5,39 zł z VAT) za metr sześcienny wody oraz 10,28 zł netto (11,10 zł z VAT) za metr sześcienny ścieków. To oznacza, że łączna opłata za wodę i ścieki zmieni się o niecałe 2 proc. w porównaniu do obecnych stawek. To mniej niż obecny poziom inflacji (czyli ogólnopolskiej dynamiki cen), która wyniosła w sierpniu tego roku ponad 5 proc. Warto podkreślić, że w przypadku ścieków w ciągu najbliższego roku cena dla Kowalskiego w praktyce się nie zmieni. Na poziomie brutto podwyżka dla odbiorcy indywidualnego wyniesie zaledwie 3 gr brutto (słownie trzy grosze) za metr sześcienny.

Stawki zostały zaakceptowane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, czyli przez państwowego regulatora branży wodociągowo-kanalizacyjnej. 

- Naszą taryfę planujemy tak, aby zapewnić bezpieczną i niezawodną eksploatację sieci: wodociągowej i kanalizacyjnej oraz aby mieć środki na wkład własny do inwestycji, których wymaga od nas rozrastające się miasto. Wbrew obiegowym opiniom, nie jesteśmy przedsiębiorstwem, który działa, by przynosić właścicielowi złote góry. Staramy się tak kalkulować nasze przychody, by pokrywały nasze koszty. Wszystkie pieniądze, które wypracujemy, zostają w spółce i owocują kolejnymi inwestycjami. Nasz właściciel, czyli miasto, nigdy w historii Wodociągu Mareckiego nie pobierał dywidendy - mówi Kajetan Paweł Specjalski, dyrektor zarządu Wodociągu Mareckiego.

A skoro już jesteśmy przy inwestycjach, warto podkreślić, że realizujemy trzeci etap unijnego projektu, zakładającego rozbudowę sieci kanalizacyjnej o 14,5 km. Dzięki temu podłączyło się lub będzie mogło podłączyć się do kanalizacji około nowych 1000 mieszkańców. W zeszłym roku na terenie Czarnej Strugi oddaliśmy do użytku drugą Stację Uzdatniania Wody. Dzięki niej bez problemu zaspokajamy rosnące potrzeby mieszkańców miasta i mamy pewność dostaw nawet w najgorętsze dni lata.

W naszych inwestycjach pomaga Unia Europejska. Do tej pory już trzykrotnie uzyskiwaliśmy od niej dofinansowanie, którego wartość przekroczyła 100 mln zł. UE nie pokrywa jednak całości kosztów, dlatego zaciągnęliśmy zobowiązania finansowe na tzw. wkład własny.

- Spłata zobowiązań to także nasz koszt taryfowy. Od 2012 roku do 2021 roku uregulowaliśmy już 40,4 mln zł zadłużenia. Obecne nasze zobowiązania zaciągnięte na inwestycje wynoszą 59,5 mln zł  – informuje Aneta Mroczek, główna księgowa Wodociągu Mareckiego.

Choć staramy się ograniczać koszty, nie na każdym etapie jesteśmy w stanie to robić. Jak każda polska rodzina, ponosimy wyższe opłaty za energię elektryczną i paliwa płynne. Rosną także ceny niezbędnych materiałów eksploatacyjnych. Zdrożała ochrona naszych budynków. Regulator nałożył na nas obowiązek uiszczania opłat za usługi wodne, czyli za pobór wód podziemnych oraz odprowadzenie wód popłucznych. Na wysokość taryf ma wpływ amortyzacja (nasz koszt bilansowy), która automatycznie rośnie wraz z oddaniem do eksploatacji nowych inwestycji.

- Nasze taryfy zostały zaakceptowane przez surowego państwowego regulatora, który dba przede wszystkim o końcowych odbiorców. A to najlepszy dowód na to, że zmodyfikowane opłaty nie zawierają żadnych nieuzasadnionych kosztów – zapewnia Kajetan Paweł Specjalski.

Stawki obowiązujące od 2 września(z podatkiem VAT)

Gospodarstwa domowe

Woda – 5,39 zł za m. sześc.

Abonament – 2,67 zł

Ścieki – 11,10 za m. sześc. (również przy ryczałcie)

Abonament - 8,64 zł

 

Podmioty użyteczności publicznej

Woda – 5,64 zł za m. sześc.

Abonament – 2,67 zł

Ścieki – 11,74 zł za m. sześc.

Abonament - 8,64 zł

 

Podmioty produkcyjne, handlowe i usługowe

Woda 5,63 zł za m. sześc.

Abonament – 2,67 zł

Ścieki – 11,69 zł za m. sześc.

Abonament - 8,64 zł

Data publikacji: 02.09.2021

« wstecz | w górę