Fundusze Europejskie

Kalejdoskop 2019

Kalejdoskop 2019

Ubiegły rok upłynął nam pod znakiem realizacji unijnych inwestycji, działań edukacyjnych oraz… 20-lecia naszego przedsiębiorstwa. Oto 2019 rok w informacyjnej pigułce!
fot. Pixabay
fot. Pixabay
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 5 minut

Styczeń

Moc mareckich serc

Jak grać, to z największymi. A co jest największą orkiestrą w naszym kraju? Oczywiście Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 13 stycznia 2019 spotkaliśmy się w sali widowiskowo-sportowej przy ul. Dużej, by wesprzeć ogólnopolski projekt charytatywny. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, by nasi goście nie tylko pomagali, ale również dobrze się bawili i… wzajemnie się uczyli. Na jednej ze sztalug zbieraliśmy m.in. propozycje ekologicznych postulatów i dobrych praktyk. Dziękujemy za wiele podpowiedzi! Tego dnia zebraliśmy na naszym stoisku i podczas licytacji prawie 1700 zł. Czy w tym roku poprawimy ten wynik? Przekonamy się 12 stycznia tego roku podczas finału w Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym.

Woda w migawce

Jesteśmy otwarci na ciekawe pomysły organizacji pozarządowych. Nasi pracownicy zostali zaproszeni do udziału w niezwykłej sesji fotograficznej, przygotowanej Fundację Otwarte Serce, która aktywnie działa w naszym mieście. Dlaczego niezwykłej? Przekonajcie się, oglądając efekty styczniowego spotkania! To naprawdę są piękne i nietypowe prace

 

Marzec

Z dofinansowaniem UE

Wodociąg Marecki to również inwestycje, najlepiej obficie dofinansowane przez Unię Europejską. Z impetem rozpoczęliśmy je w 2018 r. – zaczęliśmy budowę drugiej Stacji Uzdatniania Wody oraz rozbudowę sieci kanalizacyjnej. W marcu 2019 r. podpisaliśmy kolejną umowę – z firmą Instal Warszawa - na zaprojektowanie i wybudowanie zaplecza technicznego dla działu kanalizacji sanitarnej, której długość w naszym mieście przekracza już 200 km i wymaga stałej opieki serwisowej.

Poczęstunek „u źródła”

Tego dnia obchodziliśmy również Światowy Dzień Wody. To już tradycja, że odwiedzają nas wycieczki, przede wszystkim młodych ludzi, którzy są spragnieni wiedzy (to chyba najlepsze sformułowanie w kontekście Wodociągu) i odpowiedzi na pytanie, skąd się bierze woda w ich kranach. Międzynarodowe święto, obchodzone 22 marca, to okazja, żeby zobaczyć na własne oczy jak działa nasza Stacja Uzdatniania Wody przy ul. Żeromskiego. Opowiadamy, skąd czerpiemy wodę, jak ją uzdatniamy i oczywiście częstujemy „u źródła”. Bo jak wiadomo – Markowa woda pomysłów doda!

 

Kwiecień

Nauka przez zabawę

Jesteśmy już chyba dobrze znani (przynajmniej taką mamy nadzieję) z różnych projektów ekologicznych. A jak najłatwiej uczyć najmłodszych właściwego stosunku do środowiska naturalnego? Oczywiście przez zabawę. Dlatego wpadliśmy na pomysł, by z pomocą dzieci utworzyć grę typu memory. W kwietniu 2019 r. zaprosiliśmy dzieci do konkursu. Poprosiliśmy, by przygotowali prace pokazujące jak należy szanować wodę. Z tych najlepszych powstała gra typu memory, którą otrzymali laureaci i finaliści konkursu, uczniowie klas pierwszych oraz uczestnicy miejskich uroczystości, w których braliśmy udział.

 

Maj

Głęboko pod ziemią

Warszawa czerpię wodę przede wszystkim z Wisły, my zaś - ze źródeł podziemnych. W maju uruchomiliśmy piątą studnię, która zasila stację uzdatniania wody przy ul. Żeromskiego. Jest w pełni zautomatyzowana, non stop monitorowana, ma głębokość 60 m. i pobiera 120 m. sześc. na godzinę z czwartorzędowej warstwy wodonośnej. Już w czerwcu okazała się bardzo przydatna… (ale o tym dalej).

Z drugim krzyżykiem na karku

20 lat minęło – może nie jak jeden dzień, ale jak 240 miesięcy wytężonej pracy, która zaowocowała zwodociągowaniem i skanalizowaniem miasta (praktycznie od zera). W czerwcu wspólnie z mieszkańcami obchodziliśmy nasze okrągłe urodziny. Świętowaliśmy podczas Dni Marek i przez nasze stanowisko przewinęły się setki (jeśli nie tysiące) osób. Te dwa dni upłynęły pod znakiem praktycznej ekologii. Wspólnie przygotowaliśmy fantastyczną kroplę 3D z recyklingu oraz sadziliśmy rośliny w doniczkach zrobionych z plastikowych butelek!

100 proc. to za mało

Ledwo skończyliśmy świętować, a już pobiliśmy rekord. Takiego zużycia wody, do jakiego doszło w czerwcu 2019 r., jeszcze nigdy nie zanotowaliśmy. 11 czerwca nasze pompy wtłoczyły do sieci prawie 7,3 tys. m. sześc. wody. SUW przy Żeromskiego i studnie pracowały na 100 proc. możliwości, ale i tak tego dnia musieliśmy korzystać ze wsparcia zbiorników retencyjnych. Dlatego tak ważna dla rozrastającego się miasta jest inwestycja w SUW2 na Czarnej Strudze.

 

Lipiec

Plastic isn’t fantastic

Na początku wakacji ogłosiliśmy kolejny konkurs plastyczny. Jego nazwa „Mniej plastiku – więcej wody” jest symboliczna. Chcieliśmy pokazać młodym ludziom, jak ważne jest rozsądne gospodarowanie zasobami, jakie przekazała nam ziemia. Na konkurs wpłynęło aż 133 prace, najlepsze z nich trafiły na karty naszego kalendarza na 2020 r. Powstał z nich również bank ekopomysłów

 

Sierpień

Wygoda i ekologia

Pod koniec wakacji przekroczyliśmy kolejny próg. Tym razem chodzi o nasze Internetowe Biuro Obsługi Klienta (IBO). W sierpniu po to przyjazne rozwiązanie sięgnęła osoba nr 2000. Przez cały 2019 r. do IBO przekonało się ponad 600 abonentów. Po cichu marzymy, że w tym roku zbliżymy się do 3 tys. użytkowników. Dla naszych klientów to wygoda, dla nas - praktyczna forma ochrony środowiska. Zużywamy bowiem mniej papieru i toneru na drukowanie faktur, które mogą przecież zostać wysłane elektronicznie.

Zobaczcie, jak łatwo dołączyć do IBO i jakie daje możliwości!

 

Wrzesień

Na upały - saturator

To miesiąc, kiedy prawdopodobnie najczęściej uczestniczymy w mareckich festynach i uroczystościach. W tym roku byliśmy na inauguracji części szkolnej Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego, pobiegliśmy podczas Małej Mili Mareckiej, a podczas Spartakiady Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego wręczyliśmy nagrody w konkursie „Mniej plastiku- więcej wody”. Nie darowalibyśmy sobie, gdybyśmy w tym miejscu nie wspomnieli o naszym stałym towarzyszu… Mowa o saturatorze, które w gorące dni gasił pragnienie naszych mieszkańców.

 

Październik

Zanim nadejdą Święta

Dzieci z Marek wielokrotnie udowadniały, że mają talent plastyczny.  Zaprosiliśmy ich więc do kolejnego konkursu plastycznego. Tym razem poprosiliśmy o narysowanie pocztówek na Święta Bożego Narodzenia oraz na Nowy Rok. Dostaliśmy 143 prace. Jury miało duży kłopot, by z tego prawdziwego bogactwa wybrać te najlepsze. W grudniu stały się one prawdziwymi kartkami świątecznymi! Trzy z nich ozdobiły wejście do naszej siedziby. Zobacz galerię prac!

 

Listopad

Marki włącz się… do kanalizacji

Jednym z najważniejszych celów unijnego projektu jest rozbudowa sieci kanalizacyjnej. Po zakończeniu prac zwiększy się o około 15 km. Przed mieszkańcami – przyszłymi beneficjentami pozostanie kwestia przyłączenia do sieci. By pokazać im, jak to najprościej zrobić, przygotowaliśmy film, w którym opisaliśmy niezbędne procedury, a także pokazaliśmy w nim osoby, które już stały się beneficjentami inwestycji i zapomniały o słowie „szambo”. A wszystko zgodnie z hasłem „Marki – włącz się”. W tym wypadku – do kanalizacji!

 

Grudzień

Z ręką na pulsie

To był – zresztą jak zwykle – wyjątkowo intensywny miesiąc. Zostaliśmy zaproszeni na Mikołajki w Szkole Podstawowej nr 3 i piknik charytatywny w Szkole Podstawowej nr 1. Nie mogło nas zabraknąć na jarmarku świątecznym, który w tym roku odbywał się na terenie Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego. Tam zaprosiliśmy Was do świątecznego quizu, który zdaliście śpiewająco. Wydrukowaliśmy też piękne kalendarze na 2020 r., których ozdobą są prace dzieci z Marek. Zabraliśmy się również za przygotowania do nowych projektów w 2020 r. Trzymajcie rękę na wodociągowym pulsie - obserwujcie naszą stronę internetową oraz na FB. Tam będziemy Was informować o kolejnych naszych pomysłach! Do zobaczenia!

Data publikacji: 30.01.2020