Kalejdoskop 2022

Kalejdoskop 2022

Pierwszy milion, koniec podziemnych robót, wojna na wschodzie - za nami rok, który obfitował w dobre i smutne wydarzenia. Przeżyjcie go z nami jeszcze raz.
Symboliczny przełom roku 2022/2023
Symboliczny przełom roku 2022/2023
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 4 minuty

Wodociąg Marecki realizuje projekt dofinansowany z funduszy europejskich „Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki – etap III”

Styczeń

Pierwszy miesiąc stycznia to dwa wydarzenia. Najpierw drugie urodziny obchodziła stacja uzdatniania wody na Czarnej Strudze. Choć słowo „obchodziła” to za dużo powiedziane. Nie było toastu (oczywiście Markową Wodą), był za to pierwszy milion. Na przełomie 2021/2022 produkcja wody w SUW-2 przekroczyła pułap miliona metrów sześciennych. Dzięki tej inwestycji, zrealizowanej dzięki wsparciu UE, zapewniamy ciągłość dostaw i odpowiednie ciśnienie wody dla miasta w nawet najbardziej gorące miesiące roku!

Okazją do prawdziwego świętowania był 30 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ubiegłym roku odbywał się w gościnnych progach Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego, wreszcie w wersji popandemicznej. Nie mogło nas tam zabraknąć. Na licytację trafiły nasz specjalny kalendarz „Wodny Świat” oraz wykonany przez naszego pracownika kuter „Amelia”. Zebraliśmy łącznie prawie 3000 zł. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy! Zobaczcie galerię LINK

Konstruktor Jerzy Domański i jego "Amelia"

Luty

To był najsmutniejszy miesiąc w tym roku. Oczywiście za sprawą rosyjskiej agresji na Ukrainę. W tym miejscu chcemy wyrazić wdzięczność m.in. naszym pracownikom. Część z nich przyjęła uchodźców (przede wszystkim kobiety i dzieci) pod swój dach. Część uczestniczyła w zbiorkach finansowych na rzecz tych osób, które szukały schronienia w Polsce. Wreszcie nasi pracownicy byli wolontariuszami w hali magazynowej przy ul. Dużej, w której rozdawane były różnego dary dla uchodźców.


Pomagamy w rozładunku darów z Irlandii

A na naszym blogu podziwialiśmy działania naszych ukraińskich kolegów z branży wodociągowej. W niecałe trzy tygodnie ułożyli 7-km połączenie wodociągowe z Kijowa do zniszczonego Irpienia.

Marzec

Ostrożnie z wodomierzem! Takie było przesłanie kampanii, którą rozpoczęliśmy w marcu ubiegłego roku. Niestety, odnotowywaliśmy coraz więcej przypadków uszkodzeń wodomierzy z tzw. nakładką. Jej oderwanie powodowało, że urządzenie przestawało pracować. Tu warto przypomnieć, że koszt jego naprawy jest po stronie właściciela nieruchomości. Dlatego – by zapobiec takim zdarzeniom – przygotowaliśmy pakiet informacji oraz nakręciliśmy film. Koniecznie go zobaczcie LINK !

Kwiecień

A skoro jesteśmy już przy filmach… W kwietniu na naszej stronie opublikowaliśmy animację, która pokazuje, jak uzdatniamy wodę w SUW-2 na terenie Czarnej Strugi. To bardzo przystępny i przyjazny dla oka materiał – zarówno dla dorosłych jak i młodzieży. Przekonajcie się sami LINK !

Kadr z naszej animacji

Maj

Śmiało możemy napisać, że konkursy plastyczne to nasz znak firmowy. W maju ogłosiliśmy „Malowane Eko Zgadywanki”. Temat ważny, bo poświęcony ograniczeniu zużycia wody w życiu codziennym. Po raz pierwszy zaprosiliśmy do udziału w plastycznej zabawie również przedszkolaków. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody! Z prac nadesłanych na konkurs (LINK) powstał nasz kalendarz na 2023 r., który po raz pierwszy zaprezentowaliśmy na wrześniowej Spartakiadzie MSG.


Jedna z prac, która trafiła na karty kalendarza

Czerwiec

Zaprosiliśmy Was do udziału w przygotowywaniu miejskiego planu adaptacji do zmian klimatycznych (MPA). Taki dokument w drugiej połowie 2022 r. przygotowywało nasze miasto. Jednym z elementów były konsultacje społeczne. Celem planu, przyjętego ostatecznie w listopadzie przez Radę Miasta, jest opracowanie działań adaptacyjnych, które mają przyczynić się do lepszego przygotowania miasta na zagrożenia wynikające ze zmian klimatu. Jest też bardzo konkretny drugi wymiar tego problemu. Przyjęcie MPA otwiera naszemu miastu drogę do aplikowania o środki z nowej perspektywy na działania związane z ochroną klimatu

 Lipiec


Źródełko Markowej Wody w CAF3

Lato to okres, w którym często musimy się nawadniać. W lipcu zakończyliśmy proces rozszerzenia naszych Źródełek Markowej Wody. To miejsca, w których bezpłatnie można napić się naszej kranówki. Nowe poidełka pojawiły się m.in. na pływalni MCER, w Centrum Aktywności Fabryczna 3 oraz w mareckim ratuszu. A wody z saturatora mogli napić się uczestnicy rowerowego Memoriału Bercika.

Sierpień

Mała rzecz, a cieszy. Na naszych fakturach, w ich prawym górnym rogu, pojawiły się kody QR. Dzięki nim użytkownik mobilnej aplikacji bankowej nie musi ręcznie wpisywać danych do formatki bankowej – numeru konta, kwoty przelewu czy jego tytułu. Po prostu wygoda!


Tak wygląda kod QR na naszej fakturze

Wrzesień

Koniec lata to czas, kiedy jesteśmy obecni na wielu wydarzeniach plenerowych w naszym mieście. Byliśmy m.in. na zakończeniu lata w Parku Briggsów (LINK) oraz na Spartakiadzie MSG (LINK). Zawsze podczas takich wydarzeń organizujemy ekologiczne warsztaty plastyczne: przygotowywaliśmy przyborniki i sadziliśmy rośliny. Oczywiście był z nami saturator, który gasił pragnienie Markową Wodą.

 

Nasze stoisko na Spartakiadzie

Październik

 
Zwiedzanie SUW-2

Gdyby nie Unia Europejska, nie bylibyśmy w stanie zrealizować wielu inwestycji. Najlepszym przykładem jest sieć kanalizacji sanitarnej. Na początku XX wieku liczyła 8 (słownie osiem) kilometrów, obecnie – już prawie 220 km. Było to możliwe dzięki dofinansowaniom z Funduszu Spójności. Dlatego w październiku z radością wzięliśmy udział w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich. Ba, było to jedyne takie wydarzenie w naszym powiecie! Zaprosiliśmy mieszkańców do SUW-2, gdzie mogliśmy odpowiedzieć na pytanie, skąd się bierze woda w Markach. Dziękujemy za odwiedziny (LINK) i zapraszamy w 2023 r.!

Listopad


Wnętrze pompowni ścieków wybudowanej w III etapie projektu UE

Koniec wieńczy dzieło. W listopadzie mogliśmy oficjalnie obwieścić zakończenie rozbudowy sieci kanalizacyjnej o kolejne 14 km. Były to inwestycje realizowane w ramach III etapu projektu UE. Ostatnią ulicą, na którą odebraliśmy pozwolenie, była Budowlana. I tu się pochwalimy. Już 75 proc. właścicieli nieruchomości, położonych wzdłuż nowej sieci kanalizacyjnej, podłączyło się lub zamierza się podłączyć. Zachęcamy pozostałych – pamiętajcie, że projekt przyłącza wykonamy Wam bezpłatnie! Oto lista ulic, przy których budowaliśmy sieć LINK

Grudzień

Mówisz – Święta, myślisz (być może) – choinka. A jeśli choinka, to ozdoby. Najlepiej wykonane własnoręcznie. Wspólnie z Mareckim Centrum Edukacyjnym zaprosiliśmy Was do ich przygotowania Okazja była szczególna, bo 11 grudnia w murach najnowocześniejszego obiektu w naszym powiecie odbywał się jarmark bożonarodzeniowy. Jednym z jego przemiłych elementów było ubieranie choinki w korytarzu MCER. I to się świetnie udało (LINK)! Dziękujemy za wszystkie ozdoby. Na naszym stoisku staraliśmy się odpowiednio zrewanżować. Każdy, kto przyniósł świąteczną dekorację, otrzymał od nas niespodziankę!

Ozdoby z jarmarku w MCER

W grudniu byliśmy też na jarmarku świątecznym "Mikołajki Rodzinnie” w SP 1. Setki dzieci odwiedziły nasze stoisko i stworzyły bombki w postaci Mikołajków Kropelek. Dzięki temu w Wodociągu Mareckim mogliśmy udekorować naszą ekologiczną choinkę i poczuć magię świąt.

Data publikacji: 30.12.2022

« wstecz | w górę