Nasze wodomierze są dokładne

Nasze wodomierze są dokładne

Czy wodomierze w Markach zawyżają ilość dostarczonej wody? Oczywiście, że NIE! Stosujemy bardzo dokładne urządzenia produkowane na terenie UE – dużo bardziej dokładne niż te, które są w sklepach. O pomyłce nie ma więc mowy.
Typy wodomierzy stosowanych w Markach
Typy wodomierzy stosowanych w Markach
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Do naszego biura przyszło małżeństwo, które miało wątpliwości co do zużycia wody w wynajmowanym mieszkaniu. Zdaniem naszych gości, było zbyt wysokie.  Nie wykluczamy, że wizyta była pokłosiem internetowej dyskusji na jednym z mareckich forów, w którym część osób również była zdziwiona wielkością zużycia. Temat wymaga z naszej strony jasnych wyjaśnień.

Przepisy prawne

Jak każde przedsiębiorstwo wodociągowe, działamy w ramach obowiązującego prawa. Konkretne rozwiązania opisują kwestie wodomierzy. Takie urządzenia pomiarowe muszą spełniać (i w Markach spełniają) wymagania prawne, określone w:

  • ustawie z 11 maja 2001 r. Prawo o miarach (Dz.U. z 2022r. poz. 2063) – w szczególności rozdziale 3 Prawna kontrola metrologiczna.
  • rozporządzeniu Ministra Rozwoju z 2 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla przyrządów pomiarowych (Dz.U.2016.815) – w szczególności §2  i   Załącznik Nr 1  (legalizacja wodomierza).

Made in EU

W naszym mieście stosujemy trzy rodzaje wodomierzy firmy Sensus (produkowane na terenie Unii Europejskiej) ze zdalnym odczytem wskazania

We wstępie wspomnieliśmy, że stosujemy dokładne urządzenia. Dobrym przykładem jest IPERL. Zaczyna on dokładnie mierzyć już od przepływu 1,6L/h! Jego dokładność pomiaru to R=800 (przepływ ciągły dzielony przez przepływ minimalny). Takim odczytem nie mogą się pochwalić producenci popularnych wodomierzy sprzedawanych w sklepach. W ich przypadku R najczęściej nie przekracza pułapu 160 (im wyższa wartość, tym większa dokładność urządzenia).

Okres legalizacji

Wodomierz, jako urządzenie pomiarowe służące do rozliczeń, dopuszczane jest do stosowania na okres pięcioletni (zarówno legalizacja pierwotna, jak i ponowna). Przeprowadza ją Okręgowy Urząd Miar. Świadectwem poprawności metrologicznej jest cecha legalizacyjna. W przypadku legalizacji pierwotnej kółko/prostokąt na obudowie z symbolem „Mrr”, gdzie ”rr”  oznacza rok produkcji wodomierza. W przypadku legalizacji ponownej nalepka z hologramem z podaniem końca legalizacji ponownej oraz symbolem Okręgowego Urzędu Miar.

Na zdjęciu poniżej pokazano nowy wodomierz z cechą legalizacyjną M24.

 

Dla wodomierza po ponownej legalizacji cecha w postaci naklejki holograficznej umieszczona jest na boku korpusu wodomierza i określa koniec okresu legalizacji - na zdjęciu poniżej.

 

Brak możliwości ingerencji

Wodomierze są skonstruowane tak, aby nie było możliwości ingerowania w jego działanie. Nie ma możliwości „podkręcenia”  liczydła wodomierza. W czasie sprawdzania czy wymiany wodomierza pracownicy spółki spisują protokół, wykonują zdjęcie wodomierza zainstalowanego w przyłączu, pobierają dane z rejestru zawartego w module impulsowym. Moduł impulsowy jest niezbędny dla  zdalnego odczytywania ilości dostarczonej wody, a także zawiera rejestr zdarzeń (przepływy dobowe, przepływy godzinowe, przepływy maksymalne i minimalne, alarmy). Nie ma on wpływu na pomiar ilości wody, która przepłynęła przez wodomierz.

Uwaga na koszty

Osoby, które uważają, że odczyty są nieprawidłowe, mają prawo do reklamacji. Takie urządzenie jest demontowane i badane przez Okręgowy Urząd Miar. Ale uwaga! Jeśli okaże się, że wodomierz działa prawidłowo, koszty badania ponosi mieszkaniec (około 500 zł). Co roku mamy dwa-trzy takie przypadki. Za każdym razem -  w przypadku wodomierza, będącego w terminie legalizacji – okazywało się, że odmierzał prawidłowo.

PRZECZYTAJ TEŻ - KOMPENDIUM WIEDZY NA TEMAT WODOMIERZY

Data publikacji: 28.02.2025
Autor:

« wstecz | w górę