Fundusze Europejskie

Stwórzmy wspólnie Ekowskaz

Stwórzmy wspólnie Ekowskaz

Co każdy z nas może uczynić, by żyć w lepszym środowisku? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w nowym konkursie Wodociągu Mareckiego. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, a ich imiona mogą zostać uwiecznione na lata…

Czy my, zwykli ludzie, możemy zrobić coś dobrego dla środowiska? Oczywiście! Gdy robi to jedna osoba, efekty są niewidoczne dla oka. Jeśli jednak zaczynają to robić tysiące, zmiany zaczynają być odczuwalne. Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę w dziele naprawy klimatu.

Czasem jednak brakuje nam podpowiedzi, co  mogę zrobić, by starać się o lepszy i czystszy świat, również w naszej małej ojczyźnie - Markach. Dlatego chcemy połączyć siły i stworzyć „Kodeks ekologicznych postulatów i dobrych praktyk”. Nazwa konkursu - Ekowskaz - jest nieprzypadkowa. Nawiązujemy w niej do wyrazu „drogowskaz”, czyli podpowiedzi, jaką drogę mamy obrać. Dodajemy przedrostek „eko” i wszystko staje się jasne.

Zapraszamy więc marecką młodzież (od 13 roku życia) oraz dorosłych do przysyłania propozycji kodeksu. Chcemy, abyście pokazali w nim postawy i pomysły, które pozytywnie wpływają na nasze środowisko, oczywiście z uwzględnieniem tematu ochrony wód (najbliższego naszemu sercu). Każdy z uczestników może przysłać jedną propozycję kodeksu, w którego skład wejdzie pięć punktów.

Czasu na przygotowanie Waszych propozycji jest jeszcze sporo, ale jeśli już macie pomysły, nie odkładajcie zgłoszeń na ostatnią chwilę. Czekamy na nie do 28 grudnia tego roku do godz. 14.59. Tradycyjnie zwycięzcy konkursu otrzymają atrakcyjne nagrody. Będą to: aparat do fotografii natychmiastowej, ramka cyfrowa i gadżety promocyjne. Imiona autorów trzech najlepszych propozycji ozdobią też na zawsze zbiorniki w nowej stacji uzdatniania wody, którą budujemy na Czarnej Strudze.

Na koniec przypominamy słowa papieża Franciszka z encykliki „Laudato si”, którą w całości poświęcił zagadnieniom ekologii o przyrody.

„Środowisko jest dobrem publicznym, mieniem całej ludzkości i wszyscy są za nie odpowiedzialni. Ten, kto posiada jego część, ma ją jedynie po to, aby zarządzać nią dla dobra wszystkich. Jeśli tego nie czynimy, to bierzemy na swe sumienie ciężar zaprzeczenia istnieniu innych”.

Nic dodać, nic ująć…

Prosimy o zapoznanie się z wymogami konkursu i zapraszamy do udziału!

Regulamin konkursu - Pobierz

 Formularz zgłoszeniowy dla osób pełnoletnich - Pobierz

 Deklaracja wyrażenia zgody - osoba pełnoletnia - Pobierz

Formularz zgłoszeniowy dla osób niepełnoletnich - Pobierz

Deklaracja wyrażenia zgody przez rodzica/opiekuna prawnego - Pobierz

Uchwała zarządu Wodociągu Mareckiego - Pobierz

 

Data publikacji: 12.11.2018