Kamień milowy w dziejach miasta

Kamień milowy w dziejach miasta

Zakończyliśmy III etap projektu unijnego.
Konferencja w Wodociągu Mareckim
Konferencja w Wodociągu Mareckim
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Wodociąg Marecki realizuje projekt dofinansowany z funduszy europejskich „Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki – etap III”

Dzięki wsparciu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko rozbudowaliśmy sieć kanalizacji sanitarnej o 14,2 km, uruchomiliśmy drugą Stację Uzdatniania Wody, wprowadziliśmy sieciowy monitoring pompowni oraz wybudowaliśmy Stację Obsługi Samochodu Specjalistycznego z zapleczem dla służb zajmujących się obsługą sieci kanalizacyjnej.

W czwartek, 27 kwietnia, w siedzibie Wodociągu Mareckiego odbyła się konferencja, poświęcona podsumowaniu III etapu projektu unijnego.
- Po raz trzeci zdobyliśmy unijne dofinansowanie i po raz trzeci zrealizowaliśmy wpisane do projektu przedsięwzięcia. Idealnie wpisują się one w sytuację naszego miasta, które w ostatnich latach przeżywa boom budowlany. Staramy się nadążać za rozwojem Marek, zabezpieczając bezpieczeństwo dostaw Markowej Wody oraz rozszerzając terytorialnie możliwości odprowadzenia ścieków sanitarnych – podkreśla Kajetan Paweł Specjalski, dyrektor zarządu Wodociągu Mareckiego.
- Obecnie ogromna większość nieruchomości znajduje się w zasięgu sieci kanalizacji sanitarnej. I to jest świetna wiadomość dla naszych mieszkańców, którzy nie muszą się martwić, czy wóz asenizacyjny dotrze na czas. Nie muszą się też martwić o ciśnienie wody w kranach. Oddana w 2020 r. druga Stacja Uzdatniania Wody zabezpiecza dostawy Markowej Wody na kolejne dekady – dodaje burmistrz Jacek Orych,
Bez unijnego wsparcia realizacja inwestycji nie byłaby możliwa. Wartość dotacji w III etapie wyniosła ponad 22 mln zł. Dzięki temu Wodociąg Marecki zrealizował inwestycje przekraczające ponad 51,7 mln zł. Pomocną dłoń zaoferował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który wsparł przedsiębiorstwo prawie 10 mln zł preferencyjnej pożyczki.

W przyszłym roku Wodociąg Marecki będzie obchodził 25 urodziny.
- Od początku naszych dziejów udało nam się trzykrotnie uzyskać unijne dofinansowanie, dzięki któremu praktycznie od zera zbudowaliśmy sieć kanalizacji sanitarnej. Obecnie jej długość przekracza 220 km. Gdy popatrzymy na dynamikę rozwoju sieci, jest wprost oszałamiająca i przekracza 2600 proc. Nie byłoby to możliwe, gdyby z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko nie wpłynęło do Marek łącznie 110 mln zł. To potężne wsparcie znakomicie ułatwiło realizację inwestycji w diametralny sposób poprawiających komfort życia naszych mieszkańców – podkreśla Kajetan Paweł Specjalski.
Dlatego śmiało można powiedzieć, że Unia Europejska pomogła położyć jeden z kamieni milowych w dziejach Marek.
- Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w realizację inwestycji: projektantom, wykonawcom, przedstawicielom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i władz naszego miasta oraz pracownikom naszej spółki. Wspólnie zrobiliśmy coś, co pozornie wydawało się niemożliwe dla naszej małej spółki – podsumowuje dyrektor zarządu Wodociągu Mareckiego.

Data publikacji: 27.04.2023

« wstecz | w górę