Kluczowa modernizacja kanału sanitarnego
Kluczowa modernizacja kanału sanitarnego
![{[description]}](https://www.wodociagmarecki.pl/uploads/modules/articles/thumbs/150_150_crop_q80_2660_52650ea425200fe9118a.jpg)
To, że kanalizacja w Markach powstała praktycznie od zera w ciągu ostatnich 25 lat, nie oznacza, że nie ma odcinków do rewitalizacji, zbudowanych jeszcze przed inwestycją unijną. Najlepszym tego przykładem jest mający około 40 lat kanał sanitarny DN300 w ul. Małachowskiego. Jego modernizacja została zaplanowana w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym (WPI) na lata 2024-2028. Pion Eksploatacji z Działem Wykonawstwa spółki uznali ten odcinek za priorytetowy, gdyż wymaga poprawy stanu technicznego. Dzięki temu infrastruktura będzie zabezpieczona na kolejne lata, co zminimalizuje ryzyko wszelkich zatorów oraz umożliwi bezproblemowe podłączanie nowych użytkowników do sieci kanalizacyjnej.
Prace rozpoczęły się w czerwcu tego roku po wszelkich działaniach przygotowawczych do inwestycji szacowanej na 500 tys. zł. Spółka podjęła się wykonania tej modernizacji we własnym zakresie, co umożliwi zredukowanie kosztów do ok. 50% kosztorysu inwestorskiego. Dzięki temu działania rozpoczęły się tak szybko. Mowa o zadaniu zaakceptowanym przez Radę Miasta Marki w przedstawionym przez spółkę w WPI na lata 2024-2028 o nazwie poz. 9: „Modernizacja kanału sanitarnego DN300 w ul. Małachowskiego na odcinku od ul. Małachowskiego do studni przed zakładem Tchibo”.
Nowa studnia zamontowana tuż przy starej ( na zdjęciu od lewej), która zostanie zdemontowana
Na początku roku została opracowana dokumentacja wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami, a 8 maja zgłoszono budowę w Starostwie Powiatowym w Wołominie. Następnie 29 maja złożone zostało w Nadzorze Budowlanym zawiadomienie o rozpoczęciu robót. W dniu 4 czerwca geodeta dokonał tyczenia w terenie projektowanej sieci. Roboty prowadzono w dniach od 12 do 13 czerwca na terenie działki drogowej nr 20/26 na podstawie decyzji Burmistrza Miasta Marki, zezwalającej na zajęcie pasa drogowego. Dalsza część robót przebiegała na działkach prywatnych. 16 czerwca wstrzymano działania ze względu na zalanie wykopów i zostaną wznowione po osuszenia gruntu. Wcześniej nie było wykonywane odwadnianie wykopów, gdyż nie było takiej konieczności co również potwierdzała dokumentacja projektowa oraz opinia geotechniczna, która nie wykazywała występowania wód gruntowych na głębokości prowadzonych wykopów. O wszelkich postępach prac będziemy informować na bieżąco.
Poniżej plan sytuacyjny przedstawiający postęp robót na dzień 30.06.2025 r.