Łap deszczówkę i… dotację

Łap deszczówkę i… dotację

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia drugą odsłonę programu „Moja Woda”. To projekt skierowany dla tych, którzy chcą zbierać deszczówkę. Dzięki dotacjom można pokryć nawet 80 proc. kosztów inwestycji!
Deszczówka jest zasobem. Chrońmy ją
Deszczówka jest zasobem. Chrońmy ją
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Wiele razy pisaliśmy, że wodne zasoby naszego kraju są więcej niż ubogie. Przypomina o tym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Dostępność zasobów wody w Polsce jest stosunkowo niska – na jednego mieszkańca przypada ok. 1600 m. sześc. wody rocznie, czyli nawet trzykrotnie mniej niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej” – informują fundusze ochrony środowiska.

Każdy z nas może się przyczynić do zwiększenia tych zasobów. Jednym ze sposobów jest gromadzenia wód opadowych i roztopowych. Temu celowi jest dedykowana druga edycja programu „Moja Woda”. Ruszy ona już w poniedziałek (22 marca), czyli symbolicznie w Światowy Dzień Wody. Mieszkańcy naszego kraju mogą otrzymać maksymalnie 5 tys. zł na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe i roztopowe. Wnioski w tej sprawie będzie można składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Do tego sposobu ochrony zasobów wodnych zachęca Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska. Przypomina, że dzięki pierwszej edycji programu złożono wnioski na stworzenie ok. 25 tys. przydomowych instalacji.

- W ten sposób przyczyniamy się do zatrzymania nawet 1,2 mln m. sześc. wody opadowej rocznie. To tyle, ile mieści 320-400 basenów olimpijskich. Dlatego w tym roku będziemy kontynuowali ten program  – wyjaśnia Michał Kurtyka.

Budżet przewidziany na nowe dotacje to okrągłe 100 mln zł. Dzięki drugiej edycji programu powstanie około 20 tys. przydomowych instalacji. To sposób na zachowanie kolejnego miliona metrów sześciennych wody rocznie.

- Dzięki temu odciążamy kanalizację i zmniejszamy ryzyko podtopień powodowanych ulewnymi deszczami. To zysk dla środowiska i dla domowych budżetów – dodaje Artur Lorkowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r. Do dofinansowania kwalifikuje się zakup, montaż, budowa i uruchomienie instalacji pozwalających na zbieranie, retencjonowanie i wykorzystywanie wód opadowych oraz roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Minimalna kwalifikowana kwota inwestycji to 2 tys. zł. Minimalna, sumaryczna pojemność zbiornika/zbiorników to 2 m. sześc.

Nabór potrwa od 22 marca do wyczerpania alokacji.

Zachęcamy do udziału! W przygotowaniach pomoże NFOŚiGW, który zaprasza na webinarium dotyczące ogólnych zasad w drugiej odsłonie programu „Moja Woda”. Otwarte dla wszystkich zainteresowanych spotkanie on-line będzie dostępne od 22 marca 2021 r. w mediach społecznościowych funduszu (YouTube, Facebook, Twitter).

 

Data publikacji: 19.03.2021

« wstecz | w górę