Marki dobrym przykładem

Marki dobrym przykładem

Marki dobrym przykładem

Od wielu lat Wodociąg Marecki z sukcesem realizuje projekty dofinansowane ze środków unijnych oraz krajowych. Dopiero co zakończyła się budowa kolejnych 30km kanalizacji, a już realizowana jest dokumentacja na następne 20km. Jak dotąd uzyskano prawie 88 mln zł dotacji na ponad 185 km sieci kanalizacyjnej.  Na grudniowej konferencji prasowej podsumowano wyniki obu etapów budowy sieci, podkreślając równocześnie niezawodność eksploatowanego systemu.

{[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

 

W trakcie realizacji ponad 155 km w ramach projektu „Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki” (tzw. Etapu I) wiadomo było, że to nie ostatnie w tym zakresie przedsięwzięcie dla Wodociągu Mareckiego Sp. z o.o.  W Markach sytuacja szybko ulega zmianie. Tereny, które jednego roku wydawałoby się niemożliwe do zagospodarowania, następnego można już skanalizować.  Dzieje się tak, ponieważ miasto dynamicznie się rozwija i każdego roku osiedla się tutaj do tysiąca nowych osób.  Atrakcyjna lokalizacja miasta powoduje, że również przedsiębiorcy rozwijają swoją działalność na terenie Marek. W związku z tym należy szybko reagować na zapotrzebowania miasta i jego mieszkańców.  Pierwszy etap zakończył się w czerwcu 2014 roku. Jego wartość wyniosła ponad 120 mln zł netto w tym ponad 76 mln zł  stanowiła unijna dotacja. Właśnie zakończono realizację drugiego etapu, którego koszt przekroczył 21 mln zł netto z tego ok. 11 mln zł  pochodziło ze środków unijnych.  Na realizację czeka już kolejne zadanie w postaci następnych 20 km, na które Spółka będzie się starać o dofinansowanie.

10 grudnia 2015r. na konferencji prasowej podsumowano dotychczasowe działania w zakresie projektów unijnych. Prelegenci Kajetan Paweł Specjalski - Dyrektor Wodociągu Mareckiego Sp. z o.o., Zbigniew Heidrich – profesor dr. hab. inż. z Politechniki Warszawskiej, Jacek Orych – Burmistrz miasta Marki swoimi wypowiedziami utwierdzili zebranych w przekonaniu, że budowa kanalizacji ma znaczący wpływ na rozwój miasta. Profesor wyjaśnił, że mieszany system doskonale sprawdził się w eksploatacji i funkcjonuje sprawnie zarówno pod względem technicznym, jak i operacyjnym. Przy tak wysokim poziomie wód gruntowych zastosowanie zarówno układu grawitacyjno-tłocznego, jak i ciśnieniowego oraz podciśnieniowego okazało się strzałem w dziesiątkę.  Marki stanowią dobry przykład wprowadzenia modelowych rozwiązań dla innych gmin, przed którymi stoi podobne wyzwanie - skanalizowanie miasta.

Sukces możliwy jest tylko wtedy, kiedy idealnie przebiega współpraca na wszystkich poziomach. I tak było też w tym wypadku. Wspólna polityka z Urzędem Miasta. Rzetelne przygotowanie Spółki jako beneficjenta do realizacji projektów unijnych, o czym wspominała pani Ewa Kamieńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Wód i Gospodarowania Wodami.  W swojej wypowiedzi podkreślała, jak ważne jest spełnienie wszystkich wymogów unijnych i jak ważne jest zaangażowanie pracowników Jednostki Realizującej Projekt w przygotowanie dokumentów do realizacji wniosków o płatność, które wymagają dużej skrupulatności.

Aż trudno uwierzyć, że przed rozpoczęciem inwestycji unijnej w Markach eksploatowano jedynie ok. 12 km sieci kanalizacji sanitarnej i 3 pompownie sieciowe, a po jej zakończeniu, czyli dwóch etapach budowy i modernizacji sieci, jest ponad 190km (w tym ok. 185 km nowej) i 45 pompowni sieciowych.  Dzięki temu  w ramach I etapu dodatkowo podłączono do kanalizacji  ponad 19,700 osób przy dofinansowaniu zasadniczej części podłączeń ze środków NFOŚiGW (ok. 13 mln zł), a podłączonych do końca czerwca 2016 będzie kolejne 3,5 tys.  Wodociąg Marecki cały czas stara się nadążyć za rozwojem miasta, dlatego w planach jest nie tyko realizacja III etapu  budowy kanalizacji sanitarnej, ale i budowa drugiej Stacji Uzdatniania Wody także przy pomocy unijnej.

Zapraszamy też do oglądania filmów i zapoznania się z licznym publikacjami w prasie.

Relacja z konferencji (TUBA MAREK) - kliknij 

Podsumowanie Etapu II - zobacz film

Data publikacji: 29.12.2015

« wstecz | w górę