Nowy rok - nowe wyzwania

Nowy rok - nowe wyzwania

Przed nami nowe wyzwania
rozmowa z Kajetanem Specjalskim, dyrektorem Wodociągu Mareckim  

Jest Pan powszechnie uważany za twórcę sukcesu mareckiego w obszarze gospodarki wodno-ściekowej. Wodociąg Marecki wybudował bardzo dużą sieć kanalizacyjną, jedną z największych w Polsce, biorąc pod uwagę miasta podobnej wielkości jak Marki...
Dziękuję za miłe słowa, ale należy podkreślić, że na ten sukces pracowało bardzo dużo osób. Bez wątpienia kluczowe znaczenie miały możliwości , jakie się pojawiły po wstąpieniu do UE. Wcześniej realizowane były różne inwestycje, ale ich zasięg nie mógł być duży, bo środki własne były dość skromne. Dopiero projekt budowy kanalizacji współfinansowany z Funduszu Spójności był krokiem milowym w rozwoju infrastruktury kanalizacyjnej w Markach. Ale też nie można zapomnieć, że zanim przystąpiliśmy do realizacji tego projektu , przygotowano w Urzędzie Miasta wiele projektów technicznych, które zostały wykorzystane w realizacji tego dużego przedsięwzięcia, jakim był wspomniany projekt unijny. Faktycznie zanotowaliśmy olbrzymi przyrost sieci kanalizacyjnej. Proszę sobie wyobrazić, że jeszcze 5 lat temu mieliśmy ok.12 km sieci kanalizacyjnej , a dziś mamy ponad 190 km.
{[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę
Wszystko na to wskazuje,że to nie koniec...
Dokładnie tak. Właśnie skończyliśmy II etap budowy kanalizacji, dzięki czemu dołożyliśmy kolejnych 30 km sieci kanalizacyjnej. Pracujemy nad III etapem, przygotowując dokumentację techniczną. Czasu mamy jeszcze trochę, więc na razie korzystamy z naszego zespołu projektowego. Jeśli będzie konieczność szybszego przygotowania dokumentacji, która może wynikać choćby z terminów składania aplikacji o dofinansowanie, to oczywiście zakładamy wsparcie ze strony zewnętrznych projektantów.


A jak wygląda sprawa przyłączy do wybudowanej sieci?
Staraliśmy się, aby ten proces w maksymalny sposób ułatwić w różnych wymiarach, aby stanowił on dla mieszkańca jak najmniejsze obciążenie. Stąd też pomysł, abyśmy to my, jako inwestor zastępczy budowali przyłącza, dzięki temu znacząco obniżając cenę jego budowy. Z inspiracji takich beneficjentów jak my Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył program ułatwiający finansowanie tych przyłączy na preferencyjnych zasadach. Staramy się, aby ten program był kontynuowany również i dzisiaj, co częściowo już się udało.

Więcej o podsumowaniu Projektu "Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki - Etap II" można przeczytać w grudniowej publikacji Wiadomości.pw, którą gorąco polecamy.

Jeśli chcesz przeczytać całość-pobierz
Data publikacji: 04.01.2016

« wstecz | w górę