Powrót do normalności

Powrót do normalności

Udział w pikniku sportowo-historycznym, zwiedzanie nowej stacji uzdatniania wody, gazowana Markowa Woda z sokiem – tak otworzyliśmy sezon z saturatorem i zwiedzaniem. Sprawdźcie, jak było niesamowicie.
{[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 3 minuty

Co najdziwniejszego wyciągnął Maniek z pompowni? – zapytało dziecko pracownika Działu Eksploatacji.

- Sztuczna szczęka – padła szybko odpowiedź.

Maniek, czyli nasz specjalistyczny samochód do obsługi kanalizacji sanitarnej był dodatkową atrakcją podczas Nocy Muzeów i naszego zwiedzania SUW II. Okazało się też, że zarówno dzieci, jak i dorośli dobrze wiedzieli, czego nie należy wrzucać do kanalizacji. A wszystkich, którzy mają jakieś wątpliwości odsyłamy do naszego filmu Niepozorni wrogowie … https://www.youtube.com/watch?v=mtv_uSINQn0


Wiosenne warsztaty z biegiem w tle

Zacznijmy, od samego początku, bo to był niesamowity dzień. Sobotę, 14 maja, zaczęliśmy go od Biegu Pamięci Matyldy Getter, organizowanego przy ulicy Kasztanowej 21. Stoisko Wodociągu Mareckiego, na którym można było własnoręcznie ozdobić torfową doniczkę, a następnie posadzić truskawkę lub poziomkę, cieszyło się dużym zainteresowaniem. Podczas kilku godzin udało nam się uszczęśliwić stu mieszkańców, gdyż każdy z nich wrócił do domu z sadzonką.  To niesamowity wynik! Dzieci miały przeróżne pomysły na ozdabianie doniczek. Zobaczcie ich prace w galerii zdjęć z tego wydarzenia. - link

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią w końcu mogliśmy zabrać ze sobą również saturator. Każdy, kto odwiedzał nasze stoisko, mógł skosztować gazowanej wody - z sokiem lub bez. Cieszymy się, że tak licznie nas odwiedzaliście i było nam przyjemnie, kiedy mówiliście, że tęskniliście za Nami.

Dziękujemy organizatorom sobotniego wydarzenia za możliwość udziału. Chętnie pojawimy się na nim za rok!

Ale dla nas to nie był koniec sobotniego dnia.

Nocne zwiedzanie

Pod wieczór przenieśliśmy się na Czarną Strugę, gdzie dołożyliśmy własny element do Nocy Muzeów, choć to określenia może  wydawać się, że nie pasuje do miejsca, w którym się spotkaliśmy. Po raz pierwszy można było odwiedzić Stację Uzdatniania Wody SUW-2 przy ulicy Spacerowej w Markach. Obiekt został oddany do użytku w 2020 roku, jednak, z uwagi na pandemię, nie mieliśmy możliwości zorganizowania tam zwiedzania. Warto podkreślić, że SUW2 jest efektem realizacji projektu unijnego „Budowa Kanalizacji Sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki – Etap III”.

O godzinie 20:00, 21:00 oraz 22:00 odwiedziły nas trzy grupy chętnych. Oprowadziliśmy ich po obiekcie i opowiedzieliśmy, na czym polega proces uzdatniania wody. W jednej z grup pojawił się burmistrz Marek, Jacek Orych, który tego dnia obecny był na wielu wydarzeniach. Tym bardziej, dziękujemy, że znalazł dla nas chwilę czasu! Dodatkową atrakcją , która czekała w szczególności na najmłodszych, był „Maniek” – specjalistyczny samochód służący do czyszczenia kanalizacji. Na odważnych czekał również quiz z upominkami, gdzie pytania dotyczyły chociażby długości sieci kanalizacyjnej. Warto było jednak podjąć ryzyko wzięcia udziału, gdyż za poprawne odpowiedzi można było otrzymać grę planszową EKO MARKI, promującą projekt unijny.

Dla zwiedzających dostępna była również wystawa „Wodny Świat” stworzona we współpracy z Fundacją Otwarte Serce. Jej pierwszą edycję można było zobaczyć podczas Nocy Muzeów w 2020 roku na Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Żeromskiego czy też podczas Finału WOŚP w MCER. Teraz w wersji rozszerzonej została zaprezentowana na SUW-2. Obrazy były idealnym uzupełnieniem. A my cieszymy się, że po raz kolejny sztuka trafiła w taką przestrzeń.

Dziękujemy bardzo za liczne odwiedziny! Obiecujemy, że jeszcze będzie okazja do zwiedzenia stacji dla tych osób, którym nie udało się zapisać. A teraz wróćmy jeszcze na chwile do sobotnich wydarzeń i obejrzyjmy galerię zdjęć.

Wiosenne warsztaty eko podczas Biegu Pamięci oraz Noc Muzeum z SUW II

A Was zapraszamy 28 maja na piknik w Szkole Podstawowej nr 1 w Markach, gdzie będzie można znów nas spotkać i posmakować wody z saturatora.

 

Data publikacji: 17.05.2022

« wstecz | w górę