Fundusze Europejskie

Wodne lekcje

Wodne lekcje

Sześć godzin wypełnionych grami, zabawą na świeżym powietrzu, edukacją zaoferowaliśmy mareckim dzieciom. Jak udał nam się ten dzień, przekonajcie się sami.
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Ledwo co zamieściliśmy informację na stronie internetowej o warsztatach plastycznych i zabawach dla dzieci z mareckich szkół, a mieliśmy prawie pełną listę. Nie spodziewaliśmy się, aż tak licznego odzewu.  

Piątek 12 kwietnia, zajęcia edukacyjne dla dzieci, siedziba Wodociągu Mareckiego.

 O ósmej rano do Biura Obsługi Klienta przychodzą pierwsze osoby, a my od razu kierujemy ich na pierwsze piętro budynku, gdzie znajduje się sala konferencyjna. Tam czekamy z przygotowanym programem na dzisiejszy dzień. Gdy tylko cała grupa zbiera się na sali, zaczynamy zajęcia. Będzie się działo! Na samym początku każdy z uczestników dostaje od nas plakietkę z identyfikatorem, którą ma ozdobić i napisać swoje imię, abyśmy mogli łatwiej się poznać. Gdy wszyscy się już przedstawili, chcemy przybliżyć w skrócie historię wody, dlatego wyświetlamy krótką bajkę o kropelce. Takie wprowadzenie to idealny moment, aby rozpocząć pierwsze zajęcia. Losujemy hasła, które przenosimy na papier. Nikt nie wie o tym, że za moment dostanie drugą kartkę i żeby było trudniej, każdy musi teraz skopiować obraz z pierwszej kartki na drugą. Niczym ksero. W taki sposób wspólnymi siłami stworzyliśmy grę memory, w którą później będziemy grać.

Po takiej wyczerpującej pracy, czas na ruch. W sali od razu uwagę dzieci przyciągają puste plastikowe butelki. Nie będziemy jednak sortować śmieci. Nadamy im drugie życie. Stworzymy kręgle z plastikowych butelek. Gdy jedna grupa wycinała z papieru kółka i pisała na nich cyfry, druga w tym czasie obklejała butelki papierowymi paskami, do których później przykleiliśmy numerki. W taki sposób powstały dwa zestawy kręgli. Dobrze, że pogoda tego dnia dopisała. Słońce  towarzyszyło nam podczas gry. Dwie grupy: dziewczyny kontra chłopaki. Emocje nie opuszczały żadnej z nich. Każdy chciał zdobyć jak najwięcej punktów. Dziewczyny okazały się mocniejsze i małą przewagą zwyciężyły, ale miały też trochę łatwiej, ponieważ było ich więcej. Gdy tylko skończyliśmy grę, przyszedł do nas Pan Grzegorz, który oprowadził nas po stacji uzdatniania wody. Padło wiele interesujących pytań. Po powrocie do budynku czas na posiłek. W między czasie pracownicy spółki przygotowali już kolejne zadanie. Polegało ono na wyklejeniu plakatu plastikowymi korkami, na którym znajdował się tylko szkic kropli wody. Gdy jedni kleili, drudzy mieli  okazję zagrać w stworzoną wcześniej przez nich samych grę memory. Czas nieubłagalnie płynął. Wskazówki zegara coraz bardziej zbliżały się ku końcowi naszych zajęć. Na zakończenie każdy dostał upominek. W  oczekiwaniu na opiekunów bawiliśmy się w kalambury. Niby sześć godzin, a minęło jak kilka minut. Pracownicy Wodociągu Mareckiego zakończyli dzień zmęczeni, ale za to z uśmiechami na twarzach. Praca nauczyciela to nie lada wyzwanie. Warto było zorganizować taki dzień, by zobaczyć zaangażowanie dzieci w postawione im zadania. Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy chociaż kilka godzin umilić czas naszym uczestnikom.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć - wodne lekcje

zaczynamy zajecia

Data publikacji: 17.04.2019