Wodociąg Marecki w filmie Regiony z historią – Marki

Wodociąg Marecki w filmie Regiony z historią – Marki

Już dzisiaj zapraszamy na wyjątkowy dokument „Regiony z historią – Marki”.  Premiera odbędzie się na antenie TVP Historia  o godz. 20.35.  Film dedykowany jest wszystkim mieszkańcom, zarówno tym, którzy żyją tu od pokoleń jak i tym, którzy  z miastem związali się zupełnie niedawno.


W pierwszej części poznamy pierwsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszych Marek, odkryjemy dzieje miasta, pokażemy słynny „samowarek, czyli ukochaną marecką kolejkę oraz dowiemy się, skąd wzięło się wyrażenie „nocne marki”.
Poniżej zdjęcie z planu:

{[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

 

Część druga  przybliży nam historię Marek przez pryzmat osiągnięć i wkładu braci Briggsów. To dzięki ich pracy i sercu dzieci mareckie mogły uczyć się w nowej szkole powszechnej, robotnicy otrzymali mieszkania, a mieszkańcy szeroki dostęp do kultury. Odwiedzimy więc osiedle robotnicze, szkołę elementarną, najstarszy kościół i aptekę do dziś jeszcze działającą. Dzisiejsze Marki to intensywnie rozwijające się miasto z zapleczem infrastrukturalnym. O projekcie unijnym, kanalizacji sanitarnej i Markowej Wodzie opowie nam Kajetan Paweł Specjalski, dyrektor Wodociągu Mareckiego. Film wyreżyserował Leszek Lombarski, a rozmowy przeprowadziła Kinga Jędrasik.

Serdecznie zapraszamy do oglądania TVP Historia:

Cz. I. 1 X 2015 r. godz. 20.35. Powtórka 5 X 2015 r. godz. 14.15.

Cz. II. 9 X 2015 r. godz. 20.35.  Powtórka 12 X 2015 r. godz. 14.05.

Data publikacji: 01.10.2015

« wstecz | w górę