Fundusze Europejskie

Zastrzyk wiedzy i dawka piękna

Zastrzyk wiedzy i dawka piękna

W Światowy Dzień Wody odwiedziło nad ponad 150 osób. Otrzymały sporą porcję wiedzy i niezwykłych wrażeń.
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Gdy tylko ogłosiliśmy, że w Światowy Dzień Wody, będzie można nas odwiedzić, rezerwacje rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania, ale cieszymy się ponieważ mamy już listę na kolejny miesiąc. Na te wyjątkowe święto zaplanowaliśmy atrakcje dla sześciu grup. Główną  z nich  oprócz zwiedzania stacji uzdatniania wody, była wystawa „Wodny Świat”, stworzona wspólnie z Fundacją Otwarte Serce. Dla każdego uczestnika mieliśmy niespodziankę, drobny upominek (smycze, odblaski, kredki) - tak, aby nikt nie wyszedł od nas z pustymi rękoma. 

Piątek, 22 marca, dzień odwiedzin, SUW.

Gdy na zegarkach wyświetliła się godzina 8:45, u progu naszych drzwi jako pierwsze zameldowały się dzieci z przedszkola Montessori z Kobyłki. Od razu padło kluczowe pytanie: skąd się bierze woda w kranie? Wbrew pozorom, odpowiedź nie jest taka prosta, ale od czego są nasi fachowcy. Był z nami Grzegorz, który ma ogromne doświadczenie w oprowadzaniu grup dzieci i dorosłych. Wspólnie z wesołą grupą przechodzimy do SUW, potem oglądamy zbiorniki na wodę pitną. Dzieci są ciekawe, ile wody mieści się w trzech wielkich zbiornikach, przez ile godzin mogą zasilać miasto, co się dzieje, gdy energetyka wyłączy prąd. Warto jest do nas trafić, by chociaż na te pytania uzyskać odpowiedź. Kolejne serie pytań zadawały dzieci z Marek: ze Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Szkolnej i przedszkola Happy przy ulicy Okólnej. Z nimi mierzył się nasz drugi specjalista tej dziedzinie – Paweł. Oczywiście żelaznym punktem programu był poczęstunek „u źródła”, czyli wody zaraz po uzdatnieniu. Szczęśliwa grupa przedszkolaków była tak grzeczna i dzielnie słuchała, że nie mogliśmy w to uwierzyć. Na zakończenie wręczyły pracownikom Wodociągu Mareckiego dyplom z podziękowaniem. Dla takich chwil warto być tyle godzin na nogach. Uśmiech naszych odwiedzających to największa nagroda dla pracowników.

Od godziny 13:30 jak na szpilkach czekaliśmy na grupę wychowanków z Fundacji Otwarte Serce. Przyszli do nas po raz pierwszy nie tylko zwiedzić SUW, ale też zobaczyć wystawę z pracami, na których znajdują się ich twarze. Jak tylko siebie rozpoznali, stanęli obok obrazów i wspólnie z koordynatorką projektu oraz pracownikami spółki przywitaliśmy zebranych gości oraz mieszkańców Marek.

To właśnie o godzinie 14:00 był finał piątkowego spotkania i otwarcie wystawy „Wodny Świat”. Zaprezentowaliśmy na niej prace inspirowane wodą, których bohaterami są m.in. pracownicy Wodociągu Mareckiego oraz podopieczni Fundacji Otwarte Serce. Przekonajcie się sami, jak są piękne i zobaczcie naszą galerię. Oczywiście głównym motywem jest woda, czyli jeden z najcenniejszych darów natury. Wystawę już niedługo będzie można obejrzeć w Fundacji Otwarte Serce oraz w Mareckim Ośrodku Kultury podczas Nocy Muzeów.

Zakończyliśmy dzień zmęczeni, ale usatysfakcjonowani. Mamy nadzieję, że Wy również byliście zadowoleni. Następny Światowy Dzień Wody – już za rok. Do zobaczenia.

 Zobacz film i galerię zdjęć z tego wydarzenia

Data publikacji: 05.04.2019