Kalejdoskop 2020

Kalejdoskop 2020

Otwarcie SUW-2, eksplozja ekopomysłów, zwiększenie unijnego dofinansowania - to wszystko w cieniu epidemii. Rok Wodociągu Mareckiego w informacyjnej pigułce.
Mężczyzna z napisem 2020
Mężczyzna z napisem 2020
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 4 minuty

Styczeń

Takiego mareckiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jak ten z 2020 r. jeszcze nie było. I to co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze, odbywał się na terenie niedawno oddanego do użytku Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego przyciągając tysiące mieszkańców. Po drugie – zebrano rekordowe ćwierć miliona złotych. Po trzecie – my też dołożyliśmy największą w naszych dziejach cegiełkę. Dzięki Waszej hojności uzbieraliśmy 4733,26 zł i 15,26 EUR, a do tego jeszcze 800 zł z licytacji !!! Kolejny finał WOŚP też będzie zupełnie inny, choć z innych, pandemicznych powodów. Gdybyście chcieli go już wesprzeć, przy naszej kasie w biurze przy Żeromskiego 30 znajduje się charakterystyczna puszka Orkiestry, Osoby, które ją zasilą, mogą liczyć na upominek.

(na zdjęciu powyżej ekipa Wodociągu przy saturatorze)

Luty

To była najważniejsza tegoroczna inwestycja. Sfinalizowaliśmy procedury odbiorowe drugiej Stacji Uzdatniania Wody (na zdjęciu powyżej). Dzięki temu przedsięwzięciu zabezpieczyliśmy dostawy wody na kolejne dekady. Gdybyśmy pozostali tylko przy jednej stacji, wybudowanej ponad 20 lat temu przy Żeromskiego, prawdopodobnie nie nadążalibyśmy już z bieżącą dostawą H20. Nowa SUW-2 jest w stanie wyprodukować do 150 m. sześc. wody na godzinę. Obecnie jej praca pokrywa około 1/3 popytu generowanego przez mieszkańców i podmioty gospodarcze z Marek. Zobaczcie nasz film na ten temat.


A skoro jesteśmy przy wodzie – w lutym ogłosiliśmy również konkurs „Odkrywcy Wody”. Chodziło o przygotowanie gry planszowej o tematyce ekologicznej. Otrzymaliśmy piękne prace, a tę najlepszą wydamy w 2021 r.

Marzec

Miało być normalnie, ale niestety nie było. Również do Polski dotarła pandemia koronawirusa. Z uwagi na szczególny charakter działalności naszego przedsiębiorstwa (dostawy wody i odbiór ścieków) musieliśmy być hiperostrożni. Dlatego władze naszej spółki podjęły decyzję o istotnym ograniczeniu zakresu obsługi klienta. Jeszcze raz dziękujemy za zrozumienie i wyrozumiałość

Kwiecień

Na pomaganie zawsze jest dobry czas, ale w naszym przypadku szczególny był kwiecień. Zresztą cała Polska w dobie pandemii była solidarna jak za dawnych, dobrych lat. Przekazaliśmy m.in. dary dla podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej w Markach, który koordynował pomocowe akcje. Osłodziliśmy też  - dosłownie i w przenośni – pracę medyków z mareckich przychodni, stojących na jednej z pierwszych linii frontu walki z COVID-19. Włączyliśmy się również w uwieńczoną sukcesem akcję pomocową dla Klaudusi, która dzięki hojności markowian przeszła skomplikowaną operację nóżki.

Maj

Chcieliśmy jak najszybciej wrócić do normalności. Dlatego częściowo otworzyliśmy nasze biuro obsługi klienta. Wnioski i podania można było ponownie składać osobiście - do specjalnie przygotowanych pojemników. Z powrotem zaczęła działać kasa, uruchomiliśmy również płatności kartami. To wszystko oczywiście we wzmożonym reżimie sanitarnym.

Czerwiec

Takie wiadomości bardzo, bardzo lubimy. Tym razem napłynęły one z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dowiedzieliśmy się bowiem, że unijne wsparcie naszych inwestycji będzie wyższe niż pierwotnie oczekiwaliśmy. W III etapie unijnego projektu mieliśmy otrzymać 19,3 mln zł bezzwrotnego wsparcia. Dostaniemy jednak 22,1 mln zł, czyli prawie 3 mln zł więcej. Warto podkreślić, że łączna wartość pomocy unijnej dla Wodociągu Mareckiego sięga prawie 110 mln zł. Bez tych pieniędzy nie bylibyśmy w stanie skanalizować (w praktyce od zera) naszego miasta…

Czerwiec to też miesiąc pod znakiem edukacji współfinanosowanej ze śordków unijnych. Nie tylko z dostarczonych kreatywnych prac wyłoniliśmy grę ekologiczną w konkursu "Odkrywcy wody", ale i ogłosiliśmy kolejny pt. "Wodny detektyw na tropie". Oba konkursy promują projekt "Budowa kanalizacji sanitranej na obszarze aglomeracji miasta Marki - Etap III".

(na zdjęciach poniżej plakaty obu konkursów)

      

Lipiec

Druga połowa roku upłynęła w naszym mieście pod znakiem reformy systemu płatności za odpady. Aby wciągnąć do niego tych, którzy ich unikają (lub zaniżają), rada miasta zdecydowała o przyjęciu rozliczeń według zużycia wody. I tu ogromną rolę musiał spełnić Wodociąg Marecki. W lipcu rozpoczęliśmy dystrybucję zaświadczeń o zużyciu wody. To na ich podstawie właściciele lub zarządcy nieruchomości składali miastu nowe deklaracje odpadowe. Nasze zaświadczenia były dystrybuowane zarówno tradycyjną, papierową drogą, jak i elektroniczną  - poprzez Internetowe Biuro Obsługi Klienta (IBO).

Sierpień

A skoro już jesteśmy przy IBO – w drugim miesiącu wakacji grono jego użytkowników sięgnęło 2500 osób. IBO to dwa w jednym, czyli wygoda dla klienta i ochrona środowiska. Wygoda, bo korzystając z kanałów elektronicznych możemy otrzymywać e-faktury, pobierać zestawienie zużycia wody, podawać stan licznika i podlicznika czy kontrolować rachunki i rozliczenia. Ochrona środowiska, bo dzięki IBO drukujemy mniej papierowych faktur. Zapraszamy tych, którzy jeszcze nie mają IBO, by sięgnęli po te bezpłatne narzędzie

Wrzesień

W serwisie społecznościowym FB powstaje grupa Wodosfera Edukacji Ekologicznej (na zdjęciu powyżej zrzut widoku). Założyliśmy ją z myślą o bieżącej wymianie doświadczeń i pomysłów z zakresu edukacji ekologicznej. To tu wspólnie poszukujemy odpowiedzi na nurtujące pytania i wymieniamy się doświadczeniami. Dołączcie do nas!

Październik

Znacie hasło zero waste? Chcemy dawać przedmiotom drugie życie. Niech nie trafiają na wysypiska, tylko dalej nam służą. Zachęcamy Was do stosowania takiej filozofii w praktyce poprzez… zabawę. Uruchomiliśmy na FB „Na dobry start, czyli Poniedziałki z Wodociągiem Mareckim”. Podpowiadamy Wam pomysł, a reszta jest w Waszych rękach. Otrzymaliśmy już mnóstwo fotografii, które pokazują, że nie warto wszystkiego wrzucać do kosza. Potrafiliście wyczarować z takich pozornie niepotrzebnych przedmiotów prawdziwe cudeńka. Zobaczycie je w styczniu przyszłego roku na wirtualnej wystawie! Aaa i jeszcze w jedno – w nowym roku co poniedziałek znów się będzie działo – obserwujcie nas!

Listopad

To był dla nas bardzo smutny miesiąc. Wiadomość o śmierci Sebastiana, a potem jego brata Michała, była dla nas szokiem. Sebastian był pracownikiem naszej firmy, a Michał – byłym pracownikiem. Prawdopodobnie zabrał nam ich wirus, który opanował cały świat. Niech odpoczywają w pokoju…

Grudzień

Jest taka fundacja w naszym mieście, która od wielu lat pomaga młodym i dorosłym mieszkańcom Marek w funkcjonowaniu we współczesnym świecie. Pewnie już wiecie, że chodzi o Fundację Otwarte Serce. Od kilku lat z nią współpracujemy. W podziękowaniu za dotychczasową kooperację otrzymaliśmy pamiątkowy Medal Otwartego Serca. To bardzo cenne dla nas wyróżnienie. Ale powtórzymy, to co napisaliśmy w grudniu - taki medal to również Tobie należy się Fundacjo! Za to, że czynisz tyle dobrego w Markach przez 365 dni w roku.

Styczeń - Grudzień 2021

Zobaczymy, co przyniesie. Chcemy, aby znów było normalnie, chcemy, by zapomnieć o negatywach 2020 r. Bądźcie zdrowi, niech nie zabraknie Wam nowych wyzwań! Do zobaczenia!

Data publikacji: 31.12.2020

« wstecz | w górę