Kalejdoskop 2021

Kalejdoskop 2021

Rekordowa produkcja wody, inauguracja ekologicznej kampanii społecznej, uruchomienie fontanny (a nawet dwóch) – rok Wodociągu Mareckiego w informacyjnej pigułce.
Przegląd zdjęć z 2021 r. z wydarzeń Wodociągu Mareckiego
Przegląd zdjęć z 2021 r. z wydarzeń Wodociągu Mareckiego
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 4 minuty

Styczeń

Marecki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy bez Wodociągu? Nie ma takiej opcji. Choć fakt – w tym roku nie mogliśmy się spotkać w Szkole Podstawowej nr 4, gdzie tradycyjnie na największej w Polsce dobroczynnej akcji zbierali się mieszkańcy naszego miasta. Powód był wiadomy – COVID. Ale nie oddaliśmy mu pola. Oczywiście finału w MCER nie było, ale…. dla mieszkańców zorganizowaliśmy w zamian grę terenową oraz wystawiliśmy na aukcję piękny, ręcznie robiony statek. W sumie zebraliśmy ponad 2 tys. zł. Serdecznie dziękujemy i… zapraszamy na kolejny finał – oby już w normalnych warunkach!

 

Luty

Odwiedziliście już E-kran? Jeśli nie, to… wybierzcie adres www.ekranwm.pl To właśnie tu znajduje się nasz firmowy blog, który zadebiutował w lutym tego roku. Przeczytacie w nim dlaczego średniotwarda Markowa Woda jest OK, jak zniknął z Marek milion szambiarek, jak porwaliśmy się z motyką na słońce, a także historię o mieszkańcach wpuszczonych przez nierzetelnych wykonawców w kanał (dosłownie i w przenośni). Rozpoczęliśmy także cykl poświęcony mieszkańcom, którzy zbierają deszczówkę. Staramy się pisać prostym, przystępnym językiem o ważnych sprawach – zarówno mareckich jak i ogólnokrajowych.

 

Marzec

Każdy z nas dobrze zna Aleję Piłsudskiego – po dwa lub trzy pasy w jedną stronę. Wprawdzie ogólnokrajowy ruch został wyprowadzony na obwodnicę, niemniej jest to wciąż najbardziej uczęszczana marecka droga – na dodatek ze stosunkowo nowym asfaltem. Przed naszą spółką pojawiło się ciekawe wyzwanie. Chodziło o włączenie do kanalizacji sanitarnej miejskiego przedszkola na Strudze oraz budynków należących do o. Michalitów. Dlaczego ciekawe? Bo w tej lokalizacji po wschodniej stronie Alei Piłsudskiego nie było sieci. Była natomiast po drugiej, zachodniej stronie ulicy. Rozpruwanie Piłsudskiego w poprzek oczywiście nie wchodziło w grę. Marcowe roboty przypominały trochę pracę kreta, który przebił się z zachodu na wschód. Przeczytajcie, jak do tego doszło (i nikt już potem nie doda: nie wiem)

 

Kwiecień

Czy wiecie, że woda deszczowa jest już uznawana za zasób, a nie niepotrzebny ściek? Dlatego na znaczeniu zyskuje temat zagospodarowania wód opadowych i roztopowych. Przed takim wyzwaniem stoją Marki i - nie ma co ukrywać - mają w tej materii jeszcze dużo do zrobienia. Ale trochę „deszczowej sieci” – konkretnie 18 km – już miasto ma. Z racji tego, że mamy świetnych fachowców, miasto zdecydowało, że będziemy opiekunami mareckiej deszczówki. Będziemy nie tylko utrzymywać bieżącą sieć, ale pracować koncepcyjnie nad jej rozwojem. Jednym z przykładów jest projektowanie Alei Marszałka Piłsudskiego m.in. w zakresie zagospodarowania wód opadowych i roztopowych.

 

Maj

Na tę chwilę czekało wielu najmłodszych mieszkańców Marek. Z powodu COVID 19 nie mogliśmy w 2020 r. uruchomić naszej fontanny. Wreszcie  – tu posłużymy się cytatem z „Samych swoich”  – nadejszła wiekopomna chwila. W maju fontanna zaczęła dawać ochłodę gościom Parku Wolontariuszy.

Ale maj to nie tylko inauguracja fontanny. To także okrągły jubileusz – do Internetowego Biura Obsługi Klienta przystąpiła klientka nr 3000. Nie ma co ukrywać, że w promocji tego wygodnego narzędzia pomogło nam miasto, wiążąc opłatę za śmieci ze zużyciem wody. A przecież w IBO są już wszystkie niezbędne dane…

Wreszcie w maju, przed wejściem do biura Wodociągu Mareckiego przy ul. Żeromskiego, wyrosła kropla. Tak, to nie przypadek, że używamy słowa „wyrosła”. Jest to bowiem pojemnik na niepotrzebne plastikowe nakrętki. Trafiają one na rzecz osób potrzebujących. Także - wiecie już, gdzie je przywieźć :)

 

Czerwiec

Poprzedni rekord produkcji wody pochodził z czerwca 2019 r. Wówczas jednego dnia do sieci wtłoczyliśmy 7284 m.sześc. wody. Po dwóch latach poprawiliśmy ten wynik. W jeden z czerwcowych dni potrzeby mieszkańców naszego miasta sięgnęły 7407 m. sześc. I tym razem nie musieliśmy się martwić. Dlaczego? Bo działała już druga Stacja Uzdatniania Wody, która zasila miasto z północnej strony. Gdyby jej nie było, SUW-1 (ten przy Żeromskiego) na pewno musiałby się ratować wodą zgromadzoną w zbiornikach retencyjnych. Warto dodać, że przez pierwszy rok SUW-2, wybudowane m.in. za pieniądze unijne wtłoczyła do miasta 0,5 mln m. sześc. uzdatnionej Markowej Wody.

 

Lipiec-Sierpień

Wiecie, z czego najbardziej się cieszyliśmy? Znów mogliśmy się z Wami spotkać podczas miejskich wydarzeń. Covidowe lody nieco skruszały, a obostrzenia mocno zelżały. Mogliśmy być z Wami zarówno na inauguracji letnich imprez w parku miejskim, jak i na ich zakończeniu. Ba, zorganizowaliśmy też specjalne wydarzenie przy naszej fontannie. Wszystkie spotkanie miały wspólny mianownik – pełno w nich było ekologicznych pomysłów. Mamy nadzieję, że stały się dla Was inspiracją!

 

Wrzesień

Jadąc przez miasto mogliście zobaczyć bannery naszej najnowszej kampanii społecznej, której głównym motywem było przesłanie „Czysta okolica zaczyna się od Ciebie”. To była wiadomość do wszystkich mieszkańców oraz gości naszego miasta. W naszej kampanii chcieliśmy podkreślić, że nasze otoczenie zależy również od naszego zachowania. Nie zapomnieliśmy o najmłodszych, którzy będą kształtować naszą (eko)przyszłość. Dedykowaliśmy im konkurs plastyczny o tym samym tytule, z którego prace ozdobiły karty naszego kalendarza na 2022 r.

 

Październik

A skoro już jesteśmy przy kalendarzach – w tym roku przygotowaliśmy jeszcze jeden. Wspólnie z Fundacją Otwarte Serce przeprowadziliśmy stylizowane sesje fotograficzne, w których wystąpili jej podopieczni, a także nasi pracownicy, dyrektor zarządu i burmistrz. Efektem jest „Wodny Świat” – dwanaście pięknych fotografii, które łączy przesłanie: woda to skarb, który wszyscy musimy chronić. Sami zobaczcie jedną z kart!

 

Listopad

Yes, yes, yes – mamy to. Okrzyki radości są tu jak najbardziej na miejscu. W ramach realizowanego w ubiegłym roku konkursu „Odkrywcy wody” mieszkańcy naszego miasta przygotowali projekt gry planszowej, która oczywiście toczy się w Markach. Gdyby ją scharakteryzować czterema słowami, użylibyśmy określenia „Ucząc – bawi, bawiąc – uczy”. W listopadzie odebraliśmy gotowy produkt. Gra trafiła już do mareckich szkół, lokalnych stowarzyszeń, Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusz Lużyńskiego oraz Centrum Aktywności Fabryczna 3. Była także naszą nagrodą w bożonarodzeniowym quizie. Obserwujcie uważnie nasze profile w mediach społecznościowych. Będzie można ją w nich wygrać!

 

Grudzień

Czas na pierwsze podsumowania. Zawarliśmy ponad 900 umów na dostawy wody oraz ponad 1000 umów na odprowadzenie ścieków. Czy to dużo? Bardzo dużo! Z całą pewnością jest to efekt boomu deweloperskiego, jaki przeżywają Marki. Żartobliwie mówiąc – nie ma takiej ulicy, na której by się coś nie budowało. A my staramy się zapewnić dostawy Markowej Wody oraz podłączenie do sieci kanalizacyjnej.

Ale jak tu pisać o grudniu bez świątecznego akcentu? A taki pojawił się z naszej inicjatywy w Parku Wolontariuszy. Święta to czas pięknych iluminacji. W miejscu, w którym znajduje się nasza fontanna, wyrosła druga – świetlna. Niech umila wszystkim zimowe spacery!

Data publikacji: 30.12.2021

« wstecz | w górę