Fundusze Europejskie

Konkursowy bank pomysłów ekologicznych

Konkursowy bank pomysłów ekologicznych

Podczas Spartakiady przyznaliśmy nagrody i wyróżnienia w konkursie „Mniej plastiku – więcej zdrowia”. Jesteśmy podbudowani przesłaniem prac, które stanowią kopalnię rozwiązań na rzecz ograniczenia tworzyw sztucznych w przyrodzie.
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Już nie możemy doczekać się kalendarza na 2020 rok, który powstanie z prac laureatów wyłonionych w ekologicznym konkursie plastycznym. Ogromne zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży tylko potwierdza fakt, że ograniczenie plastiku w życiu codziennym to ważny temat. Prezentujemy więc Wam nie tylko prace, ale i rozwiązania, które proponuje dla wszystkich młode pokolenie.

Wogromca plastiku wyzywa na pojedynek

Oj będzie się działo w naszym kalendarzu. Już na straży stoi Wogromca plastiku, który nie boi się Plastikowego Psuja Truciciela. Na udaremnienie powodzi z sztucznych tworzyw ma wiele pomysłów. Wygrywa, gdyż nie tylko wie, jak ograniczyć plastik, ale niweczy niecne plany jego dystrybucji. Pojemnik wielokrotnego użytku, odzież bez syntetyków, bidon zamiast wielu plastikowych butelek, własna torba na zakupy i mydło w kostce zamiast w płynie i w plastikowym opakowaniu. To tylko część z pomysłów do wykorzystania. Wogromca nie działa sam. W innych pracach pojawiają się kolejni bohaterowie. Eko oko czuwa nad całą ziemią i udaremnia przypływy plastiku, a tęczowy parasol daje nadzieję, gdyż zatrzymuje deszcz z sztucznych butelek.

Smutna zabawka

Każde dziecko kocha zabawki, a te, z którymi mamy wspaniałe wspomnienia, jeszcze bardziej. Dzieci zadają jednak pytanie, czy muszą być one z plastiku? Na jednej z prac poznacie długą i żmudną podróż zabawki, zanim trafiz fabryki do domu. A główne hasło, które krzyczy do nas to Kupuj mniej. Sam jeździj po świecie! Może warto zamiast kupować tyle rzeczy, wyruszyć w podróż i zwiedzać świat, by poznać inne dzieci i zobaczyć jak się lubią bawić i spędzać wolny czas.

Czas nas goni

Wskazówki zegara odmierzają nam godziny i minuty do działania na rzecz środowiska, a autorzy prac zwracają uwagę, że nadejdzie wkrótce wiosna. Przebudzimy się, by nie niszczyć naszej matki ziemi, która jest dla nas łaskawa dając nam schronienie i całą galę kolorów w postaci czterech pór roku.  Nie dajmy się nabić w plastikową butelkę.

Zabierz mnie ze sobą

Torba filcowa lepsza niż plastikowa. W tej formule pracy mamy nie tylko przesłanie, ale gotowy produkt do użycia. Zatruta ryba na talerzu pokazuje, co naprawdę dostajemy na talerzu. Dobrze wiemy, że ryby i wieloryby odżywiają się w oceanach plastikiem, którego naturalne środowisko nie wytwarza. Wszystkie prace apelują do naszego rozsądku, bo…

…zadecyduj, jak ma wyglądać świat – wszystko jest w Twoich rękach!

W świecie plastikowych butelek i nakrętek przyroda jest uwięziona. Traci kolory, staje się smutna i umierająca. Ale przecież może być inaczej, gdy o nią się zatroszczymy

Zapoznajcie się z galerią zdjęć i wrażajcie pomysły naszego młodego pokolenia w życie.

Kliknijcie w link i podziwiajcie i dajcie lajki pracom, które wam się podobają w naszej galerii na FB (TUTAJ ) … bo plastic isn’t fantastic.

Data publikacji: 03.10.2019