Pierwsze urodziny SUW-2

Pierwsze urodziny SUW-2

Przez niecały rok ze Stacji Uzdatniania Wody przy Spacerowej popłynęło do mieszkańców ponad 0,5 mln metrów sześciennych Markowej Wody.
Serce SUW-2. Tu jest uzdatniana woda
Serce SUW-2. Tu jest uzdatniana woda
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Wczoraj (4 lutego) minął rok od odbioru od wykonawcy drugiej Stacji Uzdatniania Wody (SUW-2). W niedawno opublikowanym filmie na stronie internetowej naszego miasta (LINK) ta inwestycja została zaliczona do trzech najważniejszych realizacji zakończonych w 2020 roku. Nic dziwnego. Dzięki temu przedsięwzięciu zrealizowanemu na Czarnej Strudze zabezpieczyliśmy na kolejne dekady pewność dostaw wody. Pierwsza stacja uzdatniania wody przy Żeromskiego pracowała (zwłaszcza w upalne letnie miesiące) na 100 proc. możliwości, a i tak nie nadążała za popytem na Markową Wodę. Wówczas musiały się włączać do gry zbiorniki retencyjne (rezerwowe).

Od ubiegłego roku nie ma już takiej potrzeby. W zimie 2020 SUW-2 zaczął zasilać miasto od północnej strony. I mamy już pierwsze podsumowanie. Przez niecały rok (do końca grudnia 2020 r.) SUW-2 wtłoczył do sieci ponad 0,5 mln m. sześc. Czy to dużo? Pojemność zbiornika retencyjnego na Czarnej Strudze wynosi 1000 m. sześc. To znaczy, że przez niecały rok ponad 500 razy napełniliśmy go „od podłogi pod sufit” (choć oczywiście technologicznie tak to się nie odbywa). Te 0,5 mln m. sześc. pokrywa dziś prawie 30 proc. zapotrzebowania miasta. W kolejnych latach ten wskaźnik będzie rosnąć – wraz z zwiększającą się liczbą odbiorców oraz rozbudową magistrali wodociągowych.

Warto podkreślić jeszcze jeden ważny element. Budowa SUW-2 byłaby trudniejsza z finansowego punktu widzenia, gdyby nie pomoc Unii Europejskiej. To z Funduszu Spójności popłynęły (prawda, że idealne słowo w kontekście SUW) pieniądze na dofinansowanie tej inwestycji. A to jeszcze nie jej koniec. W kolejnym etapie przy Spacerowej dobudujemy drugi zbiornik retencyjny. I znów w ten sposób zwiększymy bezpieczeństwo dostaw Markowej Wody.

Ps. Zobaczcie jeszcze nasz ubiegłoroczny film o SUW-2, w którym przybliżamy Wam proces technologii uzdatniania wody (LINK)

 

Data publikacji: 05.02.2021

« wstecz | w górę